Maciej Parowski – król polskich nerdów

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 07:50
Bez niego nie powstałby komiks o losach Geralta z Rivii ani nominowana do Oscara "Katedra" Tomasza Bagińskiego. Maciej Parowski, od 1982 roku redaktor kultowej "Fantastyki" i "Nowej Fantastyki", wychowywał całe pokolenia kolejnych twórców i czytelników. 
Audio
  • Eseje najsłynniejszego popularyzatora polskiej fantastyki (Czarnoksiążnik/Trójka)
Maciej Parowski
Maciej ParowskiFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

"Wasz cyrk, moje małpy. Chronologiczny alfabet moich autorów" M. Parowski, wyd. Sine Qua Non "Wasz cyrk, moje małpy. Chronologiczny alfabet moich autorów" M. Parowski, wyd. Sine Qua Non

W tej odsłonie audycji przedstawiamy zbiór jego esejów i rozmów zatytułowany "Wasz cyrk, moje małpy. Chronologiczny alfabet moich autorów". – Maciej Parowski był bramką wpuszczającą autorów polskiej fantastyki. On sam był bardzo twórczym człowiekiem, napisał całą serię powieści fantastycznych. Był scenarzystą kultowego komiksu "Funky Koval", to on także zaadaptował na komiks "Wiedźmina" Andrzeja Sapkowskiego, a wcześniej także pilotował Sapkowskiego w pisaniu opowiadań. "Wasz cyrk, moje małpy. Chronologiczny alfabet moich autorów" to kawał historii gatunku w naszym wydaniu – ocenia Mateusz Matyszkowicz.

Komiks "Wiedźmin" B. Polch, M. Parowski, A. Sapkowski, wyd. Prószyński i S-ka Komiks "Wiedźmin" B. Polch, M. Parowski, A. Sapkowski, wyd. Prószyński i S-ka

Kim był typowy polski nerd przełomu lat 70. i 80.? Dlaczego fantastyka nie jest tylko tym, czym pozornie się wydaje? Zapraszamy do lektury i wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 13.09.2019
Godzina emisji: 7.42

mat. promocyjne/kr/ml

Czytaj także

Pojęciu "książki wakacyjnej" mówimy stanowcze nie!

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 07:51
Mówią, że na wakacje trzeba wziąć kryminał albo harlequina. Mateusz Matyszkowicz zdecydowanie się z tym nie zgadza. Wakacje to okres, kiedy ma się więcej wolnego czasu. Warto więc przeczytać coś ambitniejszego, coś, na co nie mamy siły w natłoku pozaurlopowych zajęć. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W cieniu sławy", czyli jak to jest być rodzeństwem geniusza?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 07:51
– Theo van Gogh, bez którego nie byłoby Vincenta, Helena Sienkiewicz, która była podporą Henryka. W większości przypadków rodzeństwa pozostają w cieniu swoich znanych braci i sióstr, ale kim byliby oni bez siebie? – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Zaborski o lecie 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 07:51
Lato 1939 roku dało Polakom ostatnie chwile beztroski przed wybuchem wojny, a jednocześnie przyczyniło się do tego, że okupanci wkraczali na nasz teren jeszcze szybciej i sprawniej. Właśnie o tym lecie, innym niż wszystkie poprzednie, opowiada książka Marcina Zaborskiego "Jeszcze żyjemy. Lato 39".
rozwiń zwiń