Wspaniałe miejsca, które nie istnieją

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 07:48
– "Słownik miejsc wyobrażonych" Alberto Manguela i Gianniego Guadalupiego to książka, która notuje wiele miejsc, w których chciałbym się znaleźć, ale mogą być z tym pewne problemy, bo ktoś kiedyś je sobie wymyślił – mówi Mateusz Matyszkowicz.
Audio
  • Książkowa podróż do miejsc wymyślonych (Czarnoksiążnik/Trójka)
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Larissa Kulik

"Słownik miejsc wyobrażonych" Alberto Manguel i Gianni Guadalupi, wyd. Państwowy Instytut Wydawniczy
"Słownik miejsc wyobrażonych" Alberto Manguel i Gianni Guadalupi, wyd. Państwowy Instytut Wydawniczy

"Słownik miejsc wyobrażonych" to prawdziwa uczta dla miłośników literatury i nieskrępowanej wyobraźni. Podróż do Zamku Kafki, na wyspę Robinsona Crusoe, do Krainy Czarów Lewisa Carrolla, Hogwartu i Doliny Muminków, niewidzialnych miast Itala Calvina, Márquezowskiego Macondo, na Wyspę Bezkształtną Alfreda Jarry'ego, w głąb Tolkienowskiego Śródziemia czy Ziemiomorza Ursuli Le Guin. Mają tu swoje miejsce satyryk Swift i historyk Strabon, E.T.A. Hoffmann i Coleridge, Raymond Roussel i Rabelais, na wpół brukowy Rider Haggard i fizyk George Gamow, Casanova i Bruno Schulz. Na potrzeby naszej edycji powstały także hasła "polskie": miejsca Kołakowskiego, Gombrowicza, Gałczyńskiego, Witkacego.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 4.10.2019
Godzina emisji: 7.45

mat. promocyjne/kr/mk

Czytaj także

Maciej Parowski – król polskich nerdów

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 07:50
Bez niego nie powstałby komiks o losach Geralta z Rivii ani nominowana do Oscara "Katedra" Tomasza Bagińskiego. Maciej Parowski, od 1982 roku redaktor kultowej "Fantastyki" i "Nowej Fantastyki", wychowywał całe pokolenia kolejnych twórców i czytelników. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W poszukiwaniu straconej japońskości

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 07:52
– Książka "Japonia utracona" opowiada o powojennej historii Japonii, o boomie cywilizacyjnym, który oddalił Japończyków od tego, co było dla niej pierwotne, także od natury. Opowiada też o tym, w jaki sposób Amerykanin taki jak Alex Kerr, może tę dawną japońskość przywrócić – mówił Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacka kuchnia bez granic

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 07:52
– Czuję się trochę rozerwany dzisiaj, bo przeczytałem książkę, która porzucała mnie trochę po świecie. Jest to stan, który polecam wszystkim, bo człowiek, który sobie popodróżuje ma więcej werwy – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń