Kim był twórca "Przekroju"? Historia Mariana Eilego

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 08:00
– To gatunek, który możemy nazwać reportażem biograficznym – mówi o książce "«Przekrój» Eilego. Biografia całego tego zamieszania z uwzględnieniem psa Fafika" Mateusz Matyszkowicz. 
Audio
  • Biografia twórcy "Przekroju" (Czarnoksiążnik/Trójka)
Fragment okładki książki Przekrój Eilego. Biografia całego tego zamieszania z uwzględnieniem psa Fafika
Fragment okładki książki "«Przekrój» Eilego. Biografia całego tego zamieszania z uwzględnieniem psa Fafika"Foto: mat. prasowe/Wydawnictwo Mando

Okładka książki "«Przekrój» Eilego. Biografia całego tego zamieszania z uwzględnieniem psa Fafika" Okładka książki "«Przekrój» Eilego. Biografia całego tego zamieszania z uwzględnieniem psa Fafika"

Zdumiewająca opowieść o zjawisku "Przekrój", niezapomnianej epoce, jej śmiesznych i tragicznych postaciach oraz o jednym nieszablonowym człowieku. Kiedy Marian Eile przyjął zlecenie na stworzenie "Przekroju", nikt nie spodziewał się, że powstaje prawdziwa ikona. Dokonał rzeczy niebywałej.

Czasopismo do dziś zna każdy czytający Polak. Jakim cudem przetrwało pod okiem cenzury? Dlaczego pies Fafik został pełnoprawnym członkiem redakcji? Jak wielkim oryginałem był Eile? Kto najczęściej gościł na okładce "Przekroju" i dlaczego byli to Bierut i Gomułka? Kto wprowadził do polszczyzny dżinsy? Dlaczego mistyfikacja to drugie imię "Przekroju"? 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 18.10.2019
Godzina emisji: 7.48

kw

Czytaj także

W poszukiwaniu straconej japońskości

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 07:52
– Książka "Japonia utracona" opowiada o powojennej historii Japonii, o boomie cywilizacyjnym, który oddalił Japończyków od tego, co było dla niej pierwotne, także od natury. Opowiada też o tym, w jaki sposób Amerykanin taki jak Alex Kerr, może tę dawną japońskość przywrócić – mówił Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacka kuchnia bez granic

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 07:52
– Czuję się trochę rozerwany dzisiaj, bo przeczytałem książkę, która porzucała mnie trochę po świecie. Jest to stan, który polecam wszystkim, bo człowiek, który sobie popodróżuje ma więcej werwy – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspaniałe miejsca, które nie istnieją

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 07:48
– "Słownik miejsc wyobrażonych" Alberto Manguela i Gianniego Guadalupiego to książka, która notuje wiele miejsc, w których chciałbym się znaleźć, ale mogą być z tym pewne problemy, bo ktoś kiedyś je sobie wymyślił – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń