Jak działa ludzki GPS?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak działa ludzki GPS?
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Triff

– Dziś mam książkę, w którą warto się zaopatrzyć przed sylwestrem – zaznaczył na początku audycji Mateusz Matyszkowicz. Dlaczego "GPS mózgu" przyda się nam w ostatni dzień roku? 

Posłuchaj

Jak nasz mózg odnajduje drogę do domu? (Czarnoksiążnik/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Okładka książki "GPS mózgu" Okładka książki "GPS mózgu"

Uczeni od dawna zadawali sobie pytanie: jak zwierzęta i ludzie odnajdują drogę? Odpowiedzi na nie udzieliła w końcu dwójka norweskich naukowców z niewielkiego uniwersytetu w Trondheim, a ich niezwykłe odkrycie podważyło wszystkie dotychczasowe teorie dotyczące zmysłu orientacji u ludzi i zwierząt.

Książka Unni Eikeseth jest opowieścią o zwieńczonych Nagrodą Nobla badaniach małżeństwa Edvarda i May-Britt Moserów, którzy wiele lat poświęcili na poszukiwania tzw. GPS-a mózgu, czyli umiejętności orientowania się w przestrzeni. Towarzyszymy im od początku studiów przez lata żmudnych eksperymentów aż po ceremonię przyznania najważniejszej nagrody naukowej na świecie. Fascynujące opisy przeprowadzanych doświadczeń pozwalają nam poznać i zrozumieć świat badań laboratoryjnych, a przystępnie przedstawione zagadnienia związane z funkcjonowaniem mózgu uświadamiają czytelnikom, jak złożonym jest on narządem.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 20.12.2019
Godzina emisji: 7.48

mat. promocyjne/kw/kr

Polecane