Samuraje – nieustraszeni wojownicy czy politycy nieznający skrupułów?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 07:55
– Leonardo Vittorio Arena, oglądając film "Ghost Dog" Jima Jarmusha uświadomił sobie, że chociaż od upadku samurajów minęło sporo czasu, to przyglądając się japońskiej obyczajowości i mentalności, można zauważyć, że samurajowie żyją w japońskich duszach – tak Mateusz Matyszkowicz opisuje genezę powstania książki "Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników".
Audio
  • Publiczne i prywatne życie samurajów (Czarnoksiążnik/Trójka)
Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników Leonardo Vittorio Arena, Wydawnictwo RM
"Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników" Leonardo Vittorio Arena, Wydawnictwo RMFoto: mat. promocyjne

"Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników" Leonardo Vittorio Arena, Wydawnictwo RM "Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników" Leonardo Vittorio Arena, Wydawnictwo RM

Nie sposób wyobrazić sobie historii Japonii bez samurajów. W ciągu siedmiuset lat sprawowania rządów odcisnęli na Kraju Kwitnącej Wiśni niezatarte piętno. Kim byli? Nieznającymi strachu wojownikami czy pozbawionymi skrupułów politykami, którzy siłą podporządkowali sobie cały naród i wprowadzili dyktaturę wojskową? A może poetami, filozofami i malarzami, bezgranicznie przywiązanymi do ceremonii parzenia herbaty i zen, tak bardzo z nimi utożsamianego, że postrzeganego jako jeden z ich atrybutów?

Leonardo Vittorio Arena śledzi życie publiczne i prywatne samurajów od zawiązania się kasty w II wieku p.n.e. aż do XIX wieku, kiedy tytuły samurajskie zostały zniesione. Wyjaśnia, w jaki sposób ich obecność wpłynęła na dzisiejsze społeczeństwo japońskie. Historia samurajów to opowieść o walkach, intrygach, zdradach, żądzy władzy, fanatyzmie naznaczonym fetyszyzacją miecza, bratobójstwach, perwersjach seksualnych. Ale to także historia duchowości, szczególnej estetyki i... szczodrego miłosierdzia. Z jednej strony kultura, z drugiej sztuki walki – oto dwoiste dziedzictwo samurajów, wojowników i artystów, myślicieli i strategów.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 10.01.2020
Godzina emisji: 7.48

mat. promocyjne/kr

Czytaj także

Leonardo da Vinci był taki jak my

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 07:50
– "Stać się Leonardem. Słabości i geniusz Leonarda Da Vinci" Mike'a Lankforda to książka o tym, jak być geniuszem mimo swoich słabości – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak działa ludzki GPS?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 13:28
– Dziś mam książkę, w którą warto się zaopatrzyć przed sylwestrem – zaznaczył na początku audycji Mateusz Matyszkowicz. Dlaczego "GPS mózgu" przyda się nam w ostatni dzień roku? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Próba zrozumienia psychiatry, czyli "Poznawanie Kępińskiego"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 07:50
– Antoni Kępiński to klasyk polskiej psychiatrii humanistycznej i człowiek o bardzo bogatej drodze życiowej – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń