Kulturowa podróż do "Slumberlandu" Paula Beatty'ego

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 07:50
– "Slumberland" to książka o tym, jak w ciągu kilkudziesięciu lat zmieniło się miejsce czarnoskórej w kulturze amerykańskiej i europejskiej – mówi Mateusz Matyszkowicz o powieści Paula Beatty'ego, który w 2016 roku jako pierwszy mężczyzna w historii został laureatem prestiżowej Nagrody Bookera.
Audio
  • "Slumberland" P. Beatty'ego – kolejna nowatorska powieść laureata Nagrody Bookera (Czarnoksiążnik/Trójka)
Paul Beatty
Paul BeattyFoto: PAP/Luka Stanzl/PIXSELL

"Slumberland" Paul Beatty, wyd. Sonia Draga "Slumberland" Paul Beatty, wyd. Sonia Draga

"Slumberland" to ostra jak brzytwa i przezabawna powieść o zniechęconym DJ-u z Los Angeles, który wyrusza w podróż do zjednoczonego Berlina w poszukiwaniu swojego transatlantyckiego sobowtóra. Po stworzeniu idealnego beatu DJ Darky postanawia odszukać nieja­kiego Charlesa Stone’a, niezbyt popularnego awangardowego jazzma­na, i namówić go, by zagrał do jego kawałka. W tym celu udaje się do zjednoczonego właśnie Berlina. Przechadzając się sennymi uliczkami miasta, DJ Darky prowadzi dywagacje na temat kwestii rasowych, seksu, miłości i muzyki Wyntona Marsalisa, próbując spotkać swoją bratnią duszę i artystycznego bliźniaka.

 – Bohater tej powieści odbywa podróż nie tylko w sensie fizycznym, ale też w sensie duchowym i kulturowym. Książka jest napisana świetnie, czyta się ją błyskawicznie – ocenia autor audycji.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 17.01.2020
Godzina emisji: 7.44

mat. promocyjne/kr

Czytaj także

Lektura dla "przeciwników deprawacji indian", czyli wielki powrót Binio Billa

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 07:45
– Należę chyba do ostatniego pokolenia, które czytało "Świat Młodych". Lekturę tego pisma zawsze zaczynało się od ostatniej strony, gdzie znajdował się komiks z Binio Billem – wspomina Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Serotonina" Michela Houellebecqa – książka o braku miłości

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 10:00
– Czytają go teraz prawie wszyscy. Na książki Michela Houellebecqa czeka się jak na wielkie święto, za każdym razem padają duże słowa, że to prorok, że ma niezwykłą intuicję. Myślę, że powinniśmy go czytać przede wszystkim jako autora, który pisze o naszym życiu – ocenia Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tamara Łempicka. Sztuka i skandal", czyli życie wielkiej malarki epoki jazzu

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 08:11
– Tamara Łempicka długo pozostawała nieznana. W 2018 roku, w stulecie niepodległości, 38 lat po śmierci malarki, jej obraz został sprzedany za niemal 10 milionów dolarów – mówi Mateusz Matyszkowicz.  
rozwiń zwiń