Mądre, błyskotliwe i uniwersalne. Terapeutyczne aforyzmy Leca

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 19:10
- Wielkość Stanisława Jerzego Leca polega na tym, że jak go dobrze poczytać, to znajdziemy w jego tekstach wszystko - mówi Daniel Zych, znawca i interpretator poezji.
Audio
  • Co sprawia, że aforyzmy Stanisława Jerzego Leca wciąż nas cieszą? (Przodownicy lektury/ Trójka)
Zegar tyka - wszystkich, Jak najmniej wyrazów, jak najwięcej wyrazu, Na początku było Słowo - a na końcu Frazes, By dojść do źródła, trzeba płynąć pod prąd, Pomyśl zanim pomyślisz, Nie załamuj się, bo cię wyprostują - to tylko niektóre z Myśli nieuczesanych Stanisława Jerzego Leca
"Zegar tyka - wszystkich", "Jak najmniej wyrazów, jak najwięcej wyrazu", "Na początku było Słowo - a na końcu Frazes", "By dojść do źródła, trzeba płynąć pod prąd", "Pomyśl zanim pomyślisz”, "Nie załamuj się, bo cię wyprostują" - to tylko niektóre z "Myśli nieuczesanych" Stanisława Jerzego LecaFoto: PAP/CAF

Gość Mateusza Matyszkowicza przyznaje, że wybór najlepszego aforyzmu Leca jest niemożliwy, bo są one niezrównane pod względem swojej formy i zawartego sensu. Z Dziesięciu Przykazań Bożych wysnuł jedenaste – "Nie cudzosłów". - Lec pisał o tym, że zaletą pisania jest krótkość, zwięzłość, a to niesłychana sztuka - podkreśla Daniel Zych.

W programie mówiliśmy, dlaczego warto tych aforyzmów nauczyć się na pamięć, jakie są podstawowe mechanizmy ich powstawania i o terapeutycznym działaniu tekstów Leca.

***

Tytuł audycji: "Przodownicy lektury"
Prowadził: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Daniel Zych (nauczyciel, znawca i interpretator poezji)
Data emisji: 16.11.2016
Godzina emisji: 10.30

sm/mp

Czytaj także

Polska proza na arabskim rynku wydawniczym

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 16:30
- Pierwszy raz od okresu Sienkiewicza i potem Reymonta ukazał się teraz przekład polskiej powieści na język arabski. Miałem ten zaszczyt, że była to moja powieść debiutancka pt. "Handlarz wspomnień" - mówi Stanisław Strasburger.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Leopold Tyrmand był literackim chuliganem?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 14:31
- Zaczynamy nasz cykl od bohatera mojego dzieciństwa, młodości i wczesnych lat dorosłości, czyli Leopolda Tyrmanda - powiedział Mateusz Matyszkowicz w pierwszej audycji "Trójkowy chuligan literacki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nazywam się Kurdystan". Książka o tym, kim są Kurdowie

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 17:00
- Napisałem tę książkę, by Polacy zrozumieli, czym się różnią Kurdowie od innych narodowości Bliskiego Wschodu. Oni w swojej walce bardzo przypominają nas, Polaków - mówi Witold Repetowicz, autor książki pt. Nazywam się Kurdystan".
rozwiń zwiń