Na czym polega fenomen George’a Lucasa?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2016 14:20
- George Lucas zrobił coś, na co człowiek nie powinien się porywać. Stworzył coś z niczego. Wykreował świat z własną metafizyką, estetyką i niepowtarzalnymi bohaterami - mówił w Trójce Mateusz Matyszkowicz.
Audio
  • Mateusz Matyszkowicz o świecie "Gwiezdnych wojen" (Przodownicy lektury/ Trójka)
Fragment okładki płyty George Lucas. Gwiezdne wojny i reszta życia
Fragment okładki płyty "George Lucas. 'Gwiezdne wojny' i reszta życia" Foto: mat. prom. Wielka Litera

25 maja 1977 roku do zaledwie trzydziestu dwóch amerykańskich kin został wprowadzony niskobudżetowy niezależny film science-fiction. Wymyślone, napisane i wyreżyserowane przez mało znanego twórcę George’a Lucasa "Gwiezdne wojny" niespodziewanie pobiły wszelkie rekordy oglądalności. Zmieniły też kinematografię, zapoczątkowując nowy sposób produkcji i promocji filmów, a przede wszystkim zrewolucjonizowały świat efektów specjalnych. Lucas, inspirowany przez innowatorów takich jak Francis Ford Coppola czy Steven Spielberg, korzystał z najnowszych osiągnięć techniki i ciągle ulepszał swoje dzieła. Tak jak jego filmy i bohaterowie weszli do kanonu kinematografii, tak on sam stał się uwielbianą przez miliony ikoną kina.


STAR WARS 22 05.jpg
40. rocznica "Gwiezdnych wojen"

"George Lucas. 'Gwiezdne wojny' i reszta życia" to książka, której autor Brian Jay Jones próbuje opowiedzieć o tym nieprzeciętnym reżyserze. Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Przodownicy lektury"
Prowadził: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 7.12.2016
Godzina emisji: 10.15

ei/fbi

Czytaj także

Dlaczego zwierzęta są dobrymi detektywami?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 15:01
Owce postanawiają przeprowadzić śledztwo. A co będzie, kiedy już odkryją, kto zabił? Wtedy będzie... sprawiedliwość!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Miasteczko Twin Peaks". Przełom w popkulturze

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2016 22:00
- David Lynch i Mark Frost to twórcy przełomowi. Już ćwierć wieku temu potrafili bawić się popkulturą w taki sposób, w jaki my bawimy się nią dopiero od dekady - przekonują goście Mateusza Matyszkowicza.
rozwiń zwiń