Losy Rzymu i Cycerona: opowieść uniwersalna

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 13:51
- Niezależnie od tego, kiedy i w jakim kraju czytalibyśmy tę książkę, znajdziemy w niej analogie do świata, który nas otacza - mówi Mateusz Matyszkowicz o "Trylogii rzymskiej" autorstwa Roberta Harrisa.
Audio
  • Losy Rzymu i Cycerona: opowieść uniwersalna (Przodownicy lektury/Trójka)
Cyceron, kopia oryginalnego, rzymskiego popiersia, autor: Bertel Thorvaldsen
Cyceron, kopia oryginalnego, rzymskiego popiersia, autor: Bertel ThorvaldsenFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Wydanie zawiera trzytomowy cykl ("Cycero", "Spisek", "Dyktator") o starożytnym Rzymie. Jego bohaterem jest Marek Tulliusz Cycero - wybitny mówca, polityk i popularyzator filozofii greckiej, który żył w I wieku p.n.e.

- Cyceron to człowiek, który z samych dołów doszedł na szczyt, został konsulem. Po to, by potem zostać odtrącony przez lud. Skazany na wygnanie, pisał płaczliwe teksty o tym, że życie nie jest już tak piękne - mówi Mateusz Matyszkowicz i podkreśla, że to również opowieść o Republice Rzymskiej i wnioskach, jakie możemy dziś wyciągnąć z historii Rzymu.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 14.12.2016
Godzina emisji: 10.27

mk

Czytaj także

Sparzona ręka Flauberta i romantyczne wampiry

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 03:00
Gustave Flaubert mówił, że "Pani Bovary to ja". - Miał on poczucie wielkiej rewolucji nowożytnej, którą był romantyzm w Europie. Napisał w którymś z listów "tędy przeszedł romantyzm" w znaczeniu, że nic nie będzie takie samo jak wcześniej - mówi eseistka Renata Lis.
rozwiń zwiń