"10 grudnia" - obraz współczesnego Amerykanina

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 13:45
- W każdej z postaci Saundersa poznajemy Amerykanina, który jest nam niedostępny, jeśli nasz jedyny kontakt z tą nacją odbywa się przez kino hollywoodzkie - mówi o książce "10 grudnia" George'a Saundersa Mateusz Matyszkowicz.
Audio
  • "10 grudnia" - obraz współczesnego Amerykanina (Przodownicy lektury/Trójka)
Fragment okładki książki pt. 10 grudnia
Fragment okładki książki pt. "10 grudnia"Foto: mat. promocyjne

"10 grudnia" to zbiór opowiadań George'a Saundersa, wydanych w 2013 roku. Krótkie opowieści składają się na obraz życia współczesnych Amerykanów. Opowiadania Saundersa, choć bezlitośnie punktują konsumpcjonizm, jałowość masowej kultury, postępującą obojętność w międzyludzkich relacjach, są mimo wszystko pełne wiary w ludzi i ich dobre intencje. Nie można też oprzeć się wrażeniu, że swoich bohaterów Saunders traktuje z dużą dozą wyrozumiałości i czułości.

Powracający z wojny, przepełniony agresją, frustracją i traumą żołnierz. Więzień, który bierze udział w biochemicznych eksperymentach, testujących granice jego człowieczeństwa. Ojciec rodziny piszący pamiętnik z myślą o trójce swoich dzieci. Co mają ze sobą wspólnego bohaterowie opowiadań George’a Saundersa? To w gruncie rzeczy zupełnie zwyczajni ludzie, którzy w wyścigu po sukces i lepsze życie znajdują się zazwyczaj na ostatnich miejscach. Przytłoczeni społeczną presją i oczekiwaniami, często dokonują złych wyborów.

Zachęcamy do wysłuchania audycji Mateusza Matyszkowicza, w której opowiedział o książce.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 28.12.2016
Godzina emisji: 10.18

mat. promocyjne/fbi/mk

Czytaj także

Co trapi młodych pisarzy arabskich?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 12:43
- Pisarzom w krajach arabskich doskwierają te same problemy, co nam - mówi Stanisław Strasburger, który arabskim czytelnikom znany jest jako Jan Subart.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nazywam się Kurdystan". Książka o tym, kim są Kurdowie

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 17:00
- Napisałem tę książkę, by Polacy zrozumieli, czym się różnią Kurdowie od innych narodowości Bliskiego Wschodu. Oni w swojej walce bardzo przypominają nas, Polaków - mówi Witold Repetowicz, autor książki pt. Nazywam się Kurdystan".
rozwiń zwiń