"Depesze" - reportaż wojenny, który otwiera oczy

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 12:00
- Michael Herr to chyba najwybitniejszy w XX wielu reporter wojenny. John le Carré powiedział, że "Depesze" to najlepsza książka o wojnie i ludziach w naszym czasie - mówił w "Przodownikach lektury" Mateusz Matyszkowicz.
Audio
  • "Depesze" - reportaż wojenny, który otwiera oczy (Przodownicy lektury/Trójka)
Fragment okładki książki  pt. Depesze, wyd. Karakter
Fragment okładki książki pt. "Depesze", wyd. KarakterFoto: mat. promocyjne

Michael Herr przez dwa lata (1967-1969) pracował jako korespondent pisma "Esquire", towarzyszył żołnierzom na froncie podczas wojny w Wietnamie. Po powrocie napisał "Depesze" - swoją jedyną, uważaną za majstersztyk, książkę. Przedstawił w niej wojnę, którą zobaczył: obłęd, szał zabijania, tłumiony narkotykami strach, roztrzaskaną ludzką psychikę.

Tekst - pełen hipnotycznych wizji, poetyckich metafor i żołnierskiego slangu - oddając stan surrealnego upojenia wojną, jest równocześnie jej sugestywnym oskarżeniem. Niektóre z postaci sportretowanych w Depeszach stały się pierwowzorami bohaterów filmu Coppoli pt. "Czas Apokalipsy", którego Herr był współscenarzystą.

Reportaż został opublikowany w Stanach Zjednoczonych w 1977 roku, po polsku ukazuje się teraz po raz pierwszy.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 4.1.2016
Godzina emisji: 10.12

mat. promocyjne/fbi/mp

Czytaj także

Co trapi młodych pisarzy arabskich?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 12:43
- Pisarzom w krajach arabskich doskwierają te same problemy, co nam - mówi Stanisław Strasburger, który arabskim czytelnikom znany jest jako Jan Subart.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nazywam się Kurdystan". Książka o tym, kim są Kurdowie

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 17:00
- Napisałem tę książkę, by Polacy zrozumieli, czym się różnią Kurdowie od innych narodowości Bliskiego Wschodu. Oni w swojej walce bardzo przypominają nas, Polaków - mówi Witold Repetowicz, autor książki pt. Nazywam się Kurdystan".
rozwiń zwiń