Czym jest tradycja, a czym nihilistyczny konserwatyzm?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 08:00
- Prace historyków mogą pomagać w tworzeniu tradycji. Ale kluczowe nie jest wcale wspominanie, oglądanie zabytków czy poznawanie postaw, ale ich praktykowanie. Życie nimi, jak swoimi - mówił w Trójce Paweł Grad, autor książki  "O pojęciu tradycji".
Audio
  • Paweł Grad o książce "O pojęciu tradycji" (Przodownicy lektury/ Trójka)
Rekonstruktorzy podczas odtwarzania bitwy, do której doszło pod Olszynką Grochowską 25 lutego 1831 r. Czy ich zachowanie to właśnie tradycja?
Rekonstruktorzy podczas odtwarzania bitwy, do której doszło pod Olszynką Grochowską 25 lutego 1831 r. Czy ich zachowanie to właśnie tradycja? Foto: Stanislaw Tokarski/Shutterstock

Zdaniem gościa Trójki w pojęciu tradycji kluczowa jest nie tyle ciągłość, ale raczej to, że chce się wybrać daną formę życia jako własną. I - co podkreślał - trzeba przy tym uważać na postawę, którą on nazywa nihilistycznym konserwatyzmem.  

Paweł Grad proponuje też pewne konkretne rozumienie tradycji w zakresie pojęciowym. A jak - wobec swoich rozważań - ocenia grupy rekonstrukcyjne? Zapraszamy do słuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Przodownicy lektury"
Prowadził: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Paweł Grad (pisarz)
Data emisji: 15.03.2017
Godzina emisji: 10.14

ei/fbi

Czytaj także

Krzysztof Masłoń i literacka wizyta w pisarskim czyśćcu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 17:10
Zapraszamy na spotkanie z autorem książki "W pisarskim czyśćcu. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy" Krzysztofem Masłoniem, który poszukał blasków i cieni literatury tworzonej w PRL. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Bogdał lubi opowiadać innymi

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 13:53
- Pisząc staram się oddawać głos innym. Jak najmniej mówić sobą - mówi gość "Przodowników lektury" pisarz Grzegorz Bogdał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jak oni pracują". Kulisy pracy kreatywnych umysłów

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 14:51
- Ta książka to rozmowy, głównie z pisarzami, które przeprowadziła Agata Napiórkowska. Przepytała twórców od prawa do lewa, od powieści najcięższych, po te popularne - opowiadał w Trójce Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń