Afganistan. Kraj bez nadziei

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 12:00
- Spróbujmy sobie wyobrazić kraj, z którego ucieka całe pokolenie pierworodnych, zostawiając go na łasce bandytów, którzy czasami zwą się talibami, a czasami nawet nie trzeba ich jakkolwiek nazywać - mówi Monika Bułaj, autorka reportażu "Nur. Zapiski afgańskie".
Audio
  • Dlaczego Afganistan to kraj pozbawiony nadziei? (Przodownicy lektury/Trójka)
W Afganistanie kryje się zapomniane bogactwo intelektualne i duchowe
W Afganistanie kryje się zapomniane bogactwo intelektualne i duchoweFoto: mat. promocyjne/National Geographic

Afganistan to kraj, który zatrzymał się w czasie. Trzydziestoletni stan wojny odsunął na drugi plan kwestie bogactwa duchowego i intelektualnego. Zaczęły zanikać plemienne reguły i tradycje, które stanowiły o sile kraju - potrzebnej również do tego, by w sposób pokojowy przejść do nowych czasów.

Monika Bułaj odnalazła tam jednak miejsca pełne żaru. Jak mówi, w młodych ludziach nadal tkwi ogromna siła duchowa. To kraj, który jest jedną z kolebek intelektualnego, bardzo pogłębionego islamu. Tego islamu, o którym niewiele mówi się w przestrzeni publicznej.

- "Nur. Zapiski afgańskie" to reportaż, w którym niesamowita przeszłość spotyka się z brutalnością wojny - ocenia Mateusz Matyszkowicz.

Dlaczego Kabul to miasto uchodźców? Gdzie zniknęli pierworodni? Dlaczego Afganistan to kraj, który utracił nadzieję? Jakie kryje w sobie bogactwa?

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: "Przodownicy lektury"
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Monika Bułat (autorka książki "Nur. Zapiski afgańskie").
Data emisji: 24.05.2017
Godzina emisji: 10.18

czaj/mk

Czytaj także

Afgańskie wyznania. "Nasz brat jest dziewczynką"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 19:00
Amerykańska dziennikarka Jenny Nordberg pojechała do Afganistanu, by opisać toczącą się tam wojnę. Wróciła z zupełnie inną historią. Dzisiaj o jej reportażach mówi cały świat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe spojrzenie na święte miasto islamu

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 14:50
Mekka to serce islamu, miejsce narodzin Mahometa. W jej stronę zwracają się wierni podczas modlitwy, do niej zmierzają co roku miliony pielgrzymów ze wszystkich zakątków świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nazywam się Kurdystan". Książka o tym, kim są Kurdowie

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 17:00
- Napisałem tę książkę, by Polacy zrozumieli, czym się różnią Kurdowie od innych narodowości Bliskiego Wschodu. Oni w swojej walce bardzo przypominają nas, Polaków - mówi Witold Repetowicz, autor książki pt. Nazywam się Kurdystan".
rozwiń zwiń