Fenomen Kornela Makuszyńskiego. Nowa biografia

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 11:00
- Choć Makuszyński pozował na biednego literata, przed wojną świetnie zarabiał, dużo publikował i wznawiano jego książki. Pomimo deklarowanego konserwatyzmu, potrafił się przyjaźnić zarówno z prawicą, jak i z lewicą - tak mówił Mariusz Urbanek, autor najnowszej biografii pisarza.
Audio
  • Kornel Makuszyński. Ukazała się nowa biografia pisarza (Przodownicy lektury/Trójka)
Kornel Makuszyński na zdjęciu z lat 30.
Kornel Makuszyński na zdjęciu z lat 30.Foto: wikimedia/domena publiczna

Kornel Makuszyński – twórca "Panny z mokrą głową", "Szatana z siódmej klasy", "120 przygód Koziołka Matołka" i wielu innych. Nie posiadał dzieci, potrafił jednak stworzyć dla nich tyleż szalone, co śmieszne opowieści. W okresie międzywojennym był również niezwykle popularnym i płodnym krytykiem teatralnym. Mimo że przed 1939 r. powszechnie go uwielbiano, wraz z nowym powojennym ustrojem został skazany na śmierć literacką przez "zamilczenie" - jego twórczość w 1951 r. znalazła się na liście książek "ideologicznie szkodliwych".

W "Przodownikach literatury" mówiliśmy o kolejnej biografii pisarza - "Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce".

Zapraszamy do wysłuchania załączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Przodownicy lektury"
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Mariusz Urbanek (autor książki "Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce")
Data emisji: 7.06.2017
Godzina emisji: 10.17

czaj/fbi

Czytaj także

Niezwykłe życie literackiej Warszawy w okresie międzywojennym

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 16:50
- Warszawa w latach międzywojennych to było miasto niezwykle szybko się rozwijające. Przyjechali do niej literaci, poeci, pisarze - mówi Piotr Łopuszański, autor książki "Warszawa literacka w okresie międzywojennym"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystko, czego nie wiedzieliście o Prusie

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 15:20
- Było wokół niego mnóstwo chaosu, kłopotów, niewyjaśnionych rzeczy. Jemu współcześni na pewno nie powiedzieli, że był nudny - tak o Bolesławie Prusie opowiada Monika Piątkowska, autorka książki "Prus - śledztwo biograficzne".
rozwiń zwiń