X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Maciej Bielawski o oczekiwaniu i niezmiennej perspektywie dziecka

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 16:50
Książka "Twarde parapety" zawiera, jak mówi jej autor, dwa ponadczasowe elementy: dzieciństwo, rozumiane jako postrzeganie świata z perspektywy dziecka, i emigrację.
Audio
  • Maciej Bielawski w rozmowie z Mateuszem Matyszkowiczem opowiada o swojej książce "Twarde parapety" (Przodownicy lektury/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Romrodphoto/shutterstock.com

. .

- Cała książka dzieje się w latach 80. w schyłkowym okresie PRL. Ojciec bohatera wyjeżdża do Niemiec za chlebem, a bohater mieszkający w wielkopłytowym bloku patrzy z parapetu na odjazd ojca. Wszystkie kolejne rozdziały podszyte są czekaniem, dużą nadzieją, czy ojciec przyjedzie, czy się spotkają - mówi Maciej Bielawski. 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której gość Mateusza Matyszkowicza tłumaczył, dlaczego w książce nie pojawia się Solidarność ani czołgi na ulicach, wyjaśniał, co spowodowało, że zdecydował się na wydanie opowieści własnym sumptem, i zdradził swoje dalsze literackie plany. 

***

Tytuł audycji: "Przodownicy lektury"
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Maciej Bielawski
Data emisji: 28.06.2017
Godzina emisji: 10.15

gs/jp

Czytaj także

Wędrujące zmarłe dusze na współczesnej Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 12:00
Ortodoksyjni chasydzi, skorumpowani biznesmeni, wędrujące dusze zmarłych, posowiecka Ukraina, taniec na grobie... To wszystko łączy jedno wydarzenie - rzeź Żydów i Polaków z 1768 r. O tym, jak przeplata się religia i ekonomia z przeszłością i współczesnością Ukrainy, możemy przeczytać w książce "Dybuk. Opowieść o nieważności świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fenomen Kornela Makuszyńskiego. Nowa biografia

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 11:00
- Choć Makuszyński pozował na biednego literata, przed wojną świetnie zarabiał, dużo publikował i wznawiano jego książki. Pomimo deklarowanego konserwatyzmu, potrafił się przyjaźnić zarówno z prawicą, jak i z lewicą - tak mówił Mariusz Urbanek, autor najnowszej biografii pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współczesny Dorian Gray - mężczyzna wolny

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 12:00
- Mój bohater jest modelem, czyli typem człowieka, który nasiąknął ideami wolnościowymi. Stawia wolność ponad wszystko, staje się ona najwyższą wartością. Taki mężczyzna już nie chce nic wspólnie z kobietą budować, chce budować sam - opowiada Maria Kądzielska, autorka książki "Model".
rozwiń zwiń