Fantastyka. Antidotum na wyzwania współczesności

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 16:50
- Literatura fantastyczna odpowiada na potrzebę współczesności, czyli chęć oderwania się od ciężkiej i ponurej rzeczywistości - twierdzi historyk i fantasta Adam Przechrzta.
Audio
  • Fantastyka - antidotum na wyzwania współczesności. Rozmowa z Adamem Przechrztą (Przodownicy lektury/Trójka)
Fantastyka od wielu lat nie wychodzi z mody
Fantastyka od wielu lat nie wychodzi z modyFoto: Pixabay/DasWortgewand/dom. publiczna

Polską literaturę fantastyczną tworzą zarówno absolwenci kierunków ścisłych, jak i humanistycznych. Gość Mateusza Matyszkowicza jest przedstawicielem tej drugiej grupy - z wykształcenia historykiem.

- Staram się pisać wszystkie swoje książki warstwowo. Z jednej strony jest w nich bardzo silna akcja, fabuła, która dla wielu czytelników jest czymś najbardziej interesującym. Druga warstwa jest historyczna, każda książka ma taką solidną podbudowę. Do tego wątki obyczajowe, sensacyjne - przyznaje Adam Przechrzta.

Fantastyka ma swoich wiernych czytelników na całym świecie. Co ich pociąga w tym gatunku literatury? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Przodownicy lektury"
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Adam Przechrzta (historyk, fantasta)
Data emisji: 5.07.2017
Godzina emisji: 10.12

fbi/mk

Czytaj także

Historia i teraźniejszość polskiej fantastyki

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 17:25
- Fantastyka była kiedyś jedyną inteligentną literaturą, którą udawało się znaleźć na półkach księgarń. Była oczywiście klasyka, wielkie nazwiska, ale jedynie fantastyka była zarówno mądra, jak i pisana w przystępny sposób - powiedział krytyk filmowy Kamil Śmiałkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wędrujące zmarłe dusze na współczesnej Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 12:00
Ortodoksyjni chasydzi, skorumpowani biznesmeni, wędrujące dusze zmarłych, posowiecka Ukraina, taniec na grobie... To wszystko łączy jedno wydarzenie - rzeź Żydów i Polaków z 1768 r. O tym, jak przeplata się religia i ekonomia z przeszłością i współczesnością Ukrainy, możemy przeczytać w książce "Dybuk. Opowieść o nieważności świata".
rozwiń zwiń