"Córki Wawelu", czyli wielkie kobiety renesansowego Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 13:30
Anna Brzezińska napisała książkę, która powinna zainteresować każdego miłośnika historii, a zwłaszcza tych, których interesuje to, co działo się za kulisami wielkich i ważnych wydarzeń w przeszłości.
Audio
  • "Córki Wawelu", czyli wielkie kobiety renesansowego Krakowa (Przodownicy lektury/Trójka)
Fragment okładki książki Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach autorstwa Anny Brzezińskiej
Fragment okładki książki "Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach" autorstwa Anny BrzezińskiejFoto: Materiały prasowe

Akcja "Córek Wawelu" rozgrywa się w czasach Zygmunta Starego. – Zajmowałam się tą epoką bardzo długo. Jeśli chodzi o samą książkę, to czuję, że jest to okres bardzo mocno formacyjny dla Polski i stąd umieszczenie tej historii w tym właśnie okresie – mówi Anna Brzezińska, autorka książki.


Okładka książki "Córki Wawelu" Anny Brzezińskiej Okładka książki "Córki Wawelu" Anny Brzezińskiej

Na dworze Zygmunta Starego było wiele kobiet i część z nich była dla samego króla i jego decyzji niezwykle istotna. – Król Zygmunt żenił się dwukrotnie. Pierwszy raz z Barbarą Zápolyą, z którą miał dwie córki: Jadwigę i Anulkę. Później ożenił się z Boną Sforzą i z nią miał najstarszą Izabelę i trzy młodsze królewny: Zofię, Annę Jagiellonkę i Katarzynę – opowiada pisarka.

"Córki Wawelu" to znakomita powieść historyczna. Pomaga też rzucić nieco nowe światło na zygmuntowski dwór. Więcej na jej temat można usłyszeć w dołączonym nagraniu. Zapraszamy.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Gość: Anna Brzezińska (autorka książki "Córki Wawelu")
Data emisji:
18.10.2017
Godzina emisji: 10.17

ml/ab

Czytaj także

Bogactwo informacji w dziennikach Michała Romera

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 01:10
- Michał Romer do końca deklarował, że jest Litwinem polskiego pochodzenia. Ten wybitny humanista napisał jedno z najwybitniejszych studiów na temat Litwy - mówi prof. Leszek Zasztowt, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Swing Time". Zadie Smith i silne kobiety

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 16:00
Wraz z przyznaniem Kazuo Ishiguro literackiej Nagrody Nobla, zaczęło się robić głośno o utalentowanych pisarzach z Wysp Brytyjskich. Jedną z takich autorek jest Zadie Smith.
rozwiń zwiń