"Exodus", czyli ucieczka jako początek drogi

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 14:30
– Bohatera tej książki widzę jako ofermę życiową, którą los rzuca w różne trudne sytuacje. To facet wychowany przez kobiety, pracujący na bezpiecznym stanowisku, chroniony zawsze przed życiem, którego nagle dopada życie – opowiada o powieści "Exodus" jej autor, Łukasz Orbitowski.
Audio
  • "Exodus", czyli ucieczka jako początek drogi (Przodownicy lektury/Trójka)
Spotkanie z prozaikiem, recenzentem, felietonistą, dziennikarzem prasowym i telewizyjnym Łukaszem Orbitowskim w Szczecinie
Spotkanie z prozaikiem, recenzentem, felietonistą, dziennikarzem prasowym i telewizyjnym Łukaszem Orbitowskim w SzczecinieFoto: PAP/Marcin Bielecki

Główny bohater książki porzuca swoją bezpieczną egzystencję i rusza w szaloną podróż, która wywraca jego życie i pojmowanie świata do góry nogami. Staje się wyrzutkiem i musi zacząć mierzyć się z życiem. – Ucieka przed poczuciem winy. Jak zrobimy coś złego, to próbujemy zadośćuczynić. Jak nie możemy odpłacić tym, których skrzywdziliśmy, to szukamy innych, którym można pomóc – mówi pisarz.


Okładka książki "Exodus" Łukasza Orbitowskiego Okładka książki "Exodus" Łukasza Orbitowskiego

Obraz świata, do którego trafia główny bohater, jest mroczny i tak odmienny od tego, do którego przywykł. Przed czym ucieka? Co skłoniło Łukasza Orbitowskiego do napisania tej książki i jak przygotowywał się do pracy nad nią? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Gość: Łukasz Orbitowski (pisarz)
Data emisji:
 22.11.2017
Godzina emisji: 10.13

ml/mk

Czytaj także

"Swing Time". Zadie Smith i silne kobiety

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 16:00
Wraz z przyznaniem Kazuo Ishiguro literackiej Nagrody Nobla, zaczęło się robić głośno o utalentowanych pisarzach z Wysp Brytyjskich. Jedną z takich autorek jest Zadie Smith.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jak zawsze". Tragikomedia Zygmunta Miłoszewskiego o miłości i Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 13:00
Czy gdyby dać komuś możliwość powrotu do pewnego punktu w swoim życiu, to przeżyłby je inaczej? A co gdyby taką samą możliwość dostał cały naród? Na oba te pytania postanowił odpowiedzieć w swojej najnowszej książce Zygmunt Miłoszewski.
rozwiń zwiń