X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Mikrotyki", czyli o pominiętych przez popkulturę

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 11:32
– Popkultura skupia się na tych kilku wieżowcach w centrum Warszawy, na nowobogackich osiedlach i na ludziach, którzy pracują w korporacjach, zarabiają duże pieniądze – ocenił Paweł Sołtys, autor tomu "Mikrotyki".
Audio
  • "Mikrotyki", czyli o pominiętych przez popkulturę (Przodownicy lektury/Trójka)
Okładka książki Mikrotyki
Okładka książki "Mikrotyki"Foto: Czarne/mat. promocyjne

"W pewnym mieście po prawej stronie rzeki wciąż stoi bar Stokrotka, w którym profesor Kruk opowiada, jak nokautować tomem Iwaszkiewicza. Anka, uczennica szkoły fryzjerskiej, wciąż żartuje, starając się nie myśleć o swej twarzy.

Nieopodal niedbale oparty o huśtawkę stoi wielki jak hala Marian, co bije swoje kobiety, ma nóż i kij bejsbolowy w bagażniku i wszyscy wiedzą, że lepiej go omijać. W tym mieście wciąż grają Modern Talking, Limahl, Shakin Stevens, Lionel Richie i cała reszta, a chłopaki ćmią sobieki" - czytamy w opisie książki "Mikrotyki".

Jej autor, Paweł Sołtys został niedawno wyróżniony Wdechą Roku 2017, nagrodą magazynu kulturalnego "Co Jest Grane 24?" – stołecznego dodatku do "Gazety Wyborczej", w kategorii Człowiek Roku. Tytuł przyznają dziennikarze zajmujący się warszawską kulturą i czytelnicy.

Jak wskazał prowadzący audycję Mariusz Cieślik, jest to nagroda jak najbardziej zasłużona, ponieważ "Mikrotyki" to bardzo warszawska książka. – Jedna z najbardziej warszawskich książek, jakie czytałem w ostatnich latach - dodał.

– To, co ja napisałem jest oczywiście warszawskie, ale ja nie miałem takiego planu. To jest tak, że pisze się o rzeczach, które się zna. Pewnie gdybym się urodził w Poznaniu, to to byłaby książka o tym mieście. Mnie bardziej chodziło o ludzi niż o opisywanie aglomeracji - podkreślił w radiowej Trójce Paweł Sołtys.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której autor "Mikrotyków" opowiedział o swojej wizji stolicy. Dyskutowaliśmy także o warszawskich pisarzach.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Gość: Paweł Sołtys/Pablopavo (muzyk, pisarz)
Data emisji:
24.01.2018
Godzina emisji: 10.19

kk/ml

Czytaj także

Opowieść o wybitnym artyście ze stalinowską Rosją w tle

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 11:07
"Zgiełk czasu" Juliana Barnesa to fikcyjna (auto)biografia Dymitra Szostakowicza, poruszająca wyobraźnię opowieść o życiu i twórczości tego wybitnego kompozytora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za życia była sprzątaczką, a po latach jej książka stała się bestsellerem

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 12:18
Książka Lucii Berlin została wydana dopiero kilkanaście lat po jej śmierci. Dlaczego po tak długim czasie pozycja trafiła na listę bestsellerów? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego warto czytać Samuela Becketta?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 12:18
– Cała twórczość Samuela Becketta wypływa z ducha poezji. Jest to twórczość paraboliczna, metaforyczna, a nie realistyczna – zaznacza Antoni Libera, edytor i tłumacz utworów Irlandczyka.
rozwiń zwiń