X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"4 3 2 1 " - powieść, która zgubiła Paula Austera

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 12:41
"4 3 2 1" to powieść Paula Austera – klasyka współczesnej literatury amerykańskiej. Jest to twórca wybitny, a takich czasem gubi nadmiar ambicji. "4 3 2 1" jest tego świadectwem.
Audio
  • Mariusz Cieślik recenzuje powieść Paula Austera (Przodownicy lektury/Trójka)
Paul Auster
Paul AusterFoto: Shutterstock

Utwór zaczyna się opowieścią o żydowskich przodkach głównego bohatera Archibalda Fergusona, którzy – tak jak przodkowie Austera – przybyli do Ameryki z terenów dawnej Polski. Pierwszy punkt zwrotny następuje, gdy dochodzi do konfliktu między ojcem bohatera a jego braćmi, z którymi prowadzi sklep meblowy.

– W zależności od tego, jak ta sprawa się zakończy, życie Archiego zakończy się na cztery różne sposoby, tak jak w słynnym "Przypadku" Kieślowskiego, który był autentyczną inspiracją dla Austera do napisania tej powieści. To jest trochę jak z "Grą w klasy" Cortazara. Ale powtórka takiego zabiegu już chyba na nikim nie robi wrażenia. Jest tylko jeden problem – czytelnik nieprzygotowany do tego, co się stanie, zaczyna się gubić. 850 stron i wszystkiego jest trochę za dużo. Każda historia jest lepsza osobno niż wszystkie zebrane razem. Całość prowadzi do banalnego wniosku, że o naszym życiu decyduje przypadek, a do tego jest to wniosek, który ja uważam za dyskusyjny – mówi autor audycji Mariusz Cieślik.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji:
 14.03.2018
Godzina emisji: 10.15

abi/kw

Czytaj także

"Polska. Wiązanka pieśni patriotycznych", czyli Marcin Świetlicki na 100-lecie niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 12:00
– Marcin Świetlicki jest, z przyczyn biograficznych, dla mnie i dla mojego pokolenia bardzo ważnym poetą. On sam się przed tym broni, ale jest to chyba ostatni polski poeta pokoleniowy, zwłaszcza dla tych, którzy w dorosłość wkraczali po 1989 roku – mówi Mariusz Cieślik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hisham Matar i jego powrót do ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 11:38
Według "The New York Times" jest to największe literackie wydarzenie ubiegłego roku. Książka zdobyła Nagrodę Pulitzera. "Powrót. Ojcowie, synowie i kraj pomiędzy nimi" Hishama Matara to pozycja, którą zdecydowanie warto przeczytać. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Walden", czyli czego naprawdę potrzeba nam do szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 10:30
"Walden, czyli życie w lesie" Henry’ego Davida Thoreau nie jest arcydziełem literatury. To raczej wydawnicza ciekawostka. Bardzo ważny tekst z historii myśli społecznej, bardzo ważny tekst dla kontrkultury, ale nic ponadto. Mimo to zaczytywały się w niej całe pokolenia.
rozwiń zwiń