"Czterdzieści twardych". Wciąż aktualna opowieść polsko-żydowska

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 13:00
Napisana 10 lat temu książka "Czterdzieści twardych" doczekała się właśnie trzeciego wydania. Publikacja Barbary Stanisławczyk o Żydach ratowanych przez Polaków nie tylko nie straciła, ale wręcz zyskała dziś na aktualności.
Audio
  • Barbara Stanisławczyk o swojej książce "Czterdzieści twardych" (Przodownicy lektury/Trójka)
Auschwitz. Flagi polska i izraelska
Auschwitz. Flagi polska i izraelskaFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Okładka książki "Czterdzieści twardych" Barbary Stanisławczyk Okładka książki "Czterdzieści twardych" Barbary Stanisławczyk

– Miałam nadzieję, że tematyka polsko-żydowska przybierze kształt bliższy prawdy, tego, co faktycznie działo się w czasie wojny, i że będzie więcej zrozumienia i empatii, a mniej polityki. Okazało się, że jest odwrotnie, a moja książka przy okazji nabiera aktualności, jakiej może nigdy nie miała - mówiła Barbara Stanisławczyk. Przyznała też, że większość opisanych przez nią historii nie ma szczęśliwego zakończenia. – W czasie wojny nadal istniały miłość, nienawiść, zawiść, próba zdobycia pieniędzy, zorganizowania najlepszego miejsca dla siebie, a także bohaterstwo, tylko że wszystko to było wyolbrzymione – wyjaśniła.

Autorka publikacji opowiedziała też o zaskakujących postawach, które ujawniały się w wojennych warunkach. Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji:
 15.05.2018
Godzina emisji: 10.12

mg/ml

Czytaj także

Dziennik z getta - lektura, która nie daje komfortu

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 10:33
Są książki bezlitosne i nieprzyjemne, które zalicza się do lektur obowiązkowych. Jedną z nich jest z pewnością "Dziennik. Pięć zeszytów z łódzkiego getta" Dawida Sierakowiaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z odrobiną poezji życie ma lepszy smak"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 13:13
21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji. Celem tego dnia – ustanowionego przez UNESCO jesienią 1999 roku – jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ucieczka z martwego życia", czyli droga na sam szczyt

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 10:38
"Ucieczka z martwego życia" to najnowsza książka Benedicta Wellsa. O czym opowiada historia napisana przez 34-letniego pisarza?
rozwiń zwiń