Twórczość Ossendowskiego – przedwojennej gwiazdy światowego formatu

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 10:51
27 maja obchodziliśmy rocznicę urodzin Ferdynanda Ossendowskiego. To jednak wciąż mało znana postać. Dlaczego zasłużył on na miano polskiego Karola Maya? 
Audio
  • Zapomniana twórczość Ferdynanda Ossendowskiego (Przodownicy lektury/Trójka)
Tablica upamiętniająca pisarza Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego na murze kamienicy przy ul. Grójeckiej 27 w Warszawie
Tablica upamiętniająca pisarza Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego na murze kamienicy przy ul. Grójeckiej 27 w Warszawie Foto: Jolanta Dyr/Wikipedia/CC

Okładka książki Ferdynanda Ossendowskiego "Lenin" 
Okładka książki Ferdynanda Ossendowskiego "Lenin"

Ferdynand Ossendowski pisał głównie o Rosji i Dalekim Wschodzie. Przed wojną jego książki sprzedały się w nakładzie prawie 80 milionów egzemplarzy. 

– Gdy wyjechał do Stanów Zjednoczonych, dostarczył amerykańskiemu wywiadowi dowody, że Lenin był niemieckim agentem i za niemieckie pieniądze sfinansowano rewolucję bolszewicką. Nic dziwnego, że przez komunistyczny reżim PRL był uznany za wroga, a po wojnie nie sprzedawano jego książek i zostały one wycofane z bibliotek – opowiada Mariusz Cieślik. 

Jak wyglądało życie Ferdynanda Ossendowskiego? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 30.05.2018
Godzina emisji: 10.14

kw/mk

Czytaj także

"Inni ludzie". Gorzka opowieść Doroty Masłowskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 10:40
"Inni ludzie" to jedna z najbardziej oczekiwanych książek tej wiosny. O czym opowiada najnowsza powieść Doroty Masłowskiej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czterdzieści twardych". Wciąż aktualna opowieść polsko-żydowska

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 13:00
Napisana 10 lat temu książka "Czterdzieści twardych" doczekała się właśnie trzeciego wydania. Publikacja Barbary Stanisławczyk o Żydach ratowanych przez Polaków nie tylko nie straciła, ale wręcz zyskała dziś na aktualności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Tokarczuk z Bookerem za "Biegunów". "Ta książka wciąż działa"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 11:32
Nagroda Man Booker International Prize trafiła w tym roku do Olgi Tokarczuk. Polka zdobyła prestiżowe wyróżnienie za książkę "Bieguni", która w angielskim przekładzie znana jest pod tytułem "Flights".
rozwiń zwiń