"Królestwo" – historia przetrwania wśród ruin

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Ruiny miasta, w których kryją się ocaleni, kojarzą się przede wszystkim z filmem "Pianista" i historią Władysława Szpilmana, jednego z twórców powojennego radia – mówi Mariusz Cieślik.

Posłuchaj

"Królestwo" - nowa propozycja Szczepana Twardocha (Przodownicy lektury/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

okładka książki Szczepana Twardocha "Królestwo" Okładka książki "Królestwo" Szczepana Twardocha

Ryfka ma jeden cel – przetrwać. W swojej kryjówce pielęgnuje na wpół przytomnego Jakuba Szapirę, który niczym nie przypomina niegdysiejszego postrachu stolicy. Kobieta nocami wychodzi na gruzowisko, którym po polskim powstaniu stała się Warszawa. Zdobywa pożywienie, obmyśla plan dalszej ucieczki, pieniądze wymienia na coś znacznie cenniejszego – na broń. Jej oczy widzą upadek dawnego "królestwa" Szapiry, jej nozdrza rozpoznają zapach porzuconych resztek jedzenia, jak i trupi odór, a do jej uszu dochodzą coraz to nowe pogłoski. Podobno pod ruinami byłego getta żyje nieomal mityczny Ares, krwią podpisujący swoje nazistowskie ofiary…

Dawid, syn Szapiry, przeżył wywózkę z Umschlagplatz. O losie ojca niewiele wie, bo też mało go on obchodzi. W ukryciu wspomina dawne czasy i przedwojenną potęgę Jakuba. Spotkał w życiu wielu złych ludzi, ale nikt nie jawi mu się gorszym niż Jakub Szapiro…

Chwytająca za gardło opowieść o wojnie oraz bezkompromisowe spojrzenie na oprawców i ofiary. Żydzi, Polacy i Niemcy. I to najtrudniejsze wyzwanie… pozostać człowiekiem.

 Nie bardzo wiadomo, dlaczego Szczepan Twardoch skupia się na psychologii postaci, która w jego wykonaniu jest mało wiarygodna. W "Królestwie" najlepsze momenty są wtedy, gdy autor zaczyna wspominać losy swoich głównych bohaterów – zaznacza autor audycji. 

Dlaczego warto przeczytać "Królestwo"? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 31.10.2018
Godzina emisji: 10.13

mat. prasowe/kb/ml

Polecane