"Jak być kochanym", czyli wznowienie felietonów mistrza

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 14:00
– Ta książka sprawiła mi niebywałą przyjemność, być może dlatego, że coraz częściej łapię się na tym, że mam ochotę powiedzieć "za moich czasów…" – wyznaje Mariusz Cieślik.
Audio
  • Felietony, które się nie starzeją (Przodownicy lektury/Trójka)
Janusz Głowacki
Janusz GłowackiFoto: Wojciech Dorosz/PR

Najlepsze felietony mistrza gatunku, drukowane od lat 60. "Zanim powstały wydawnictwa niezależne, pełną swobodę wypowiedzi mieli w kraju tylko artyści zamieszczający swoje utwory na ścianach publicznych toalet" – wspominał autor, tłumacząc alegoryczność felietonów z czasów PRL.

Metoda zagłaskania kotka na śmierć, czyli przesadnego chwalenia absurdów, robi wrażenie do dziś! Od chamstwa w restauracjach przez przewrotne analizy sztuk angielskiego literata Szekspira, po terroryzm, wzruszającą opowieść o fenomenie Jana Himilsbacha i dylematy: wrócić czy nie wrócić do kraju po stanie wojennym? Nie zestarzało się nic. Przeciwnie – nabrało nowych znaczeń i smaczków.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której Mariusz Cieślik recenzuje zbiór "Jak być kochanym" Janusza Głowackiego.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 13.02.2019
Godzina emisji: 10.16

mat. promocyjne/ml/mk

Czytaj także

"Epoka Antychrysta", czyli wizja strasznego i groteskowego świata

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 10:45
– Można powiedzieć, że jest to bardzo specyficzny thriller, a właściwie antyutopia – mówi Mariusz Cieślik. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bezsenność w czasie karnawału", czyli ostatnie dzieło Janusza Głowackiego

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 11:36
– Nie było chyba w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci polskiego pisarza, który pisałby tak zabawnie. A jednocześnie, kiedy bohater idzie przez nocną Warszawę, gdzieś w tle czyha cień śmierci – mówi Mariusz Cieślik.
rozwiń zwiń