Ałbena Grabowska: to opowieść o zwykłych ludziach

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 10:54
Czytając powieści Ałbeny Grabowskiej przenosimy się w czasie – spoglądamy na życie pokolenia naszych babć i dziadków, a w kolejnym tomie – nas samych i naszych rodziców.
Audio
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: PhotoAtelier/Flickr, lic. CC BY 2.0

Okładka książki "Stulecie winnych. Ci którzy walczyli" Okładka książki "Stulecie winnych. Ci którzy walczyli"

1 września 1939 roku. Mania i Ania Winne, pierwsze w rodzinie z podwarszawskiego Brwinowa bliźniaczki są już dorosłe. Mania rodzi kolejne bliźniaczki - Kasię i Basię. Rytm dwóch pierwszych tomów wyznaczają daty znamienne w dwóch wymiarach historii – tej wielkiej, która bezpowrotnie zmieni losy całego pokolenia Polaków i tej małej, ale wcale nie mniej ważnej – historii rodziny, wyznaczanej życiem kolejnych pokoleń. Pojawienie się w niej dwóch dziewczynek otworzy jej kolejny rozdział.

Podczas II wojny światowej rodzina Winnych doświadcza tego, co tysiące polskich rodzin. Niektórzy Winni walczą na europejskich frontach, inni zmagają się z okupacyjną codziennością: terrorem, głodem i groźbą wywózki do obozów koncentracyjnych. Mimo wojennej zawieruchy, życie płynie dalej: Winni kochają, nienawidzą, rodzą się im kolejne dzieci. Nadchodzi koniec II wojny światowej. Upragniona wolność niewiele ma jednak wspólnego z tym, o czym marzyli przez lata nazistowskiego terroru. Inwigilacja i represje ze strony komunistycznych rządów to chleb powszedni powojennych lat. Jak Winni poradzą sobie w nowej rzeczywistości?

Wraz z rodziną Winnych przeżywać będziemy chwile grozy, ale i szczęścia, emocje, wzruszenia i małe radości. Często zadamy sobie pytanie – zmuszony do podejmowania niełatwych wyborów, by przekonać się - ze zgrozą lub zdziwieniem – co tak naprawdę w nas drzemie i do czego jesteśmy zdolni, podobnie jak bohaterowie "Stulecia Winnych"

– Moja opowieść jest o zwykłych ludziach z Brwinowa. Mieszkam w tej miejscowości. To miejsce nie pojawia się tylko dlatego, że ja tam żyję. To szczególne miejsce, taka Polska w pigułce – zaznacza autorka sagi "Stulecie winnych" Ałbena Grabowska. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej rozmowy, w której Mariusz Cieślik rozmawiał z pisarką na temat serialu, który powstał na podstawie powieści Ałbeny Grabowskiej. 

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Gość: Ałbena Grabowska (pisarka)
Data emisji: 6.03.2019
Godzina emisji: 10.12

kw/mat. promocyjne/gs

Czytaj także

"Jak być kochanym", czyli wznowienie felietonów mistrza

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 14:00
– Ta książka sprawiła mi niebywałą przyjemność, być może dlatego, że coraz częściej łapię się na tym, że mam ochotę powiedzieć "za moich czasów…" – wyznaje Mariusz Cieślik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Komuda: ta książka to powrót do moich korzeni

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 10:45
Gościem Mariusza Cieślika był Jacek Komuda, który opowiedział o swojej najnowszej książce "Jaksa. Bies idzie za mną". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowiadania balansujące pomiędzy dramatem a groteską

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 10:40
Czerwiec 1967 – marzec 1968. Partia Gomułki i Moczara rozpętuje haniebną kampanię antysemicką. Józef Hen reaguje, jak na pisarza przystało: publikuje w paryskiej "Kul­turze" pod pseudonimem "Korab" opowiadania z cyklu "Oko Dajana".
rozwiń zwiń