X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jazzowy Defil i młodość na Nowej Hucie – "Gitara i inne demony młodości" Bogusława Chraboty

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 11:00
W tym wydaniu audycji o najnowszej książce "Gitara i inne demony młodości" Bogusława Chraboty – prawnika, politologa i eseisty, ale także gitarzysty i kompozytora, właściciela legendarnego Defila Carioca 73.
Audio
  • Rozmowa o książce "Gitara i inne demony młodości" Bogusława Chraboty (Przodownicy lektury/Trójka)
Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Hucie w 2017 roku
Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Hucie w 2017 roku Foto: shutterstock.com/fotohuta

 

Okładka książki "Gitara i inne demony młodości" Bogusława Chraboty, wyd. Zysk i S-ka
Okładka książki "Gitara i inne demony młodości" Bogusława Chraboty, wyd. Zysk i S-ka

"Gitara i inne demony młodości" to – jak określa prowadzący – połączenie prozy autobiograficznej i fikcji. – Jest to książka pokoleniowa o dorastaniu w cieniu muzyki rockowej i marzeniach o graniu takiej muzyki – dodaje.

– To jest książka o graniu. Od przechodzenia od niegrania do grania. Nasze pierwsze grania w łazienkach w nowohuckich blokach czy na klatkach schodowych, na gitarach, których dzisiaj pewnie nie wzięlibyśmy do rąk, ze względu na to, że nie były dobre, jakościowe. Te nasiadówy szesnastolatków z dwoma gitarami, próby tworzenia, improwizowania - wspomina Bogusław Chrobota. 

Obok muzyki, bohaterem powieści jest krakowska Nowa Huta. – Pochodzę z Krakowa. Moi rodzice osiedlili się w Nowej Hucie w 1972 roku. Dzisiaj Nowa Huta jest zabytkiem, ale to jest miasto wymyślone nie przez socrealistów, tylko przez modernistów. Ci, którzy budowali zręby architektoniczne infrastruktury tego miasta to byli moderniści, którzy wzorowali się na Corbusierze, na wybitnych modernistach lat 30. To miało być miasto–ogród i takim dzisiaj jest – opowiada dalej autor.

Muzyką jakich wykonawców inspirował się młody Bogusław Chrabota i jego koledzy? Jaka jest historia nowohuckiego kościoła nazywanego "Arką Pana"? Dowiedzą się o tym Państawo, słuchając dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Gość: Bogusław Chrabota (autor książki "Gitara i inne demony młodości", redaktor naczelny "Rzeczpospolitej")
Data emisji: 26.06.2019
Godzina emisji: 10.13

kr

Czytaj także

Katarzyna Puzyńska: w moich książkach każdy detal ma znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 10:54
– Rodzanice to słowiańskie demony, które czuwają nad naszym losem. Mało się o tym mówi w Polsce, mimo, że to nasze dziedzictwo, w związku z tym pozwalam sobie wpleść trochę tych wątków do moich książek – opowiada gość Mariusza Cieślika.
rozwiń zwiń