X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kto stoi za kultowymi cytatami w filmach Barei?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 10:20
W związku z ubiegłotygodniowym Biegiem im. Stanisława Tyma, odtwórcy roli Ryszarda Ochódzkiego, czyli tytułowego "Misia", rozmawiamy o książce "Jak u Barei, czyli kto to powiedział" autorstwa Rafała Dajbora.
Audio
  • O książce "Jak u Barei, czyli kto to powiedział" Rafała Dajbora (Przodownicy lektury/Trójka)
Stanisław Bareja i Stanisław Tym na planie filmu Miś
Stanisław Bareja i Stanisław Tym na planie filmu "Miś"Foto: PAP/Witold Rozmysłowicz
Okładka książki Jak u Barei, czyli kto to powiedział autorstwa Rafała Dajbora, wyd. Krytyka Polityczna Okładka książki "Jak u Barei, czyli kto to powiedział autorstwa Rafała Dajbora", wyd. Krytyka Polityczna

"Jak u Barei, czyli kto to powiedział" nie jest, wbrew pozorom, opracowaniem twórczości Stanisława Barei, lecz opowieścią o epizodystach pojawiających się w "Misiu", "Brunecie wieczorową porą" oraz "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz". Jest także źródłem niezliczonych cytatów ze wszystkich wymienionych filmów.

– Z tej książki dowiadujemy się, kto te cytaty na taśmie filmowej wypowiada i kim byli ci ludzie, a to były naprawdę niezwykłe biografie. Na przykład Józef Nalberczak, który ma ten słynny monolog z "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz", (...) to był aktor, który swoją artystyczną drogę zaczynał w czasie wojny. Grał w teatrze Armii Wojska Polskiego, dopiero potem kończył uczelnię. Wśród tych artystów, którzy są tu opisani, jest np. Stefan Śródka, który zaczynał jeszcze przed wojną. To jest z kolei jeden z węglarzy, który ma końcowy monolog w "Misiu" na temat tradycji – opowiada Mariusz Cieślik.

Kto w "Misiu" wypowiada słynne słowa "Dlaczego nie verstehen? My wszystko verstehen"? Tego dowiedzą się Państwo, słuchając dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 3.07.2019
Godzina emisji: 10.13

kr/mk

Czytaj także

Katarzyna Puzyńska: w moich książkach każdy detal ma znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 10:54
– Rodzanice to słowiańskie demony, które czuwają nad naszym losem. Mało się o tym mówi w Polsce, mimo, że to nasze dziedzictwo, w związku z tym pozwalam sobie wpleść trochę tych wątków do moich książek – opowiada gość Mariusza Cieślika.
rozwiń zwiń