"Ta, która musi umrzeć" – czy to koniec kultowej serii "Millenium"?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 10:20
– Dawno nie czytałem skandynawskiego kryminału, który mnie zaskoczył. "Ta, która musi umrzeć" zaskoczyła mnie kilka razy. Miałem wrażenie, że szwedzcy i norwescy autorzy autoplagiatują siebie sami. To jest dowód, że da się coś jeszcze opowiedzieć w kryminale – ocenia Mariusz Cieślik szóstą i, wedle zapowiedzi, ostatnią część cyklu "Millenium".
Audio
  • "Ta, która musi umrzeć". Czy David Lagercrantz dorównuje Stiegowi Larssonowi? (Przodownicy lektury/Trójka)
David Lagercrantz
David LagercrantzFoto: PAP/CTK/Vit Simanek

Okładka książki "Ta, która musi umrzeć"  Davida Lagercrantza, wyd. Czarna Owca Okładka książki "Ta, która musi umrzeć" Davida Lagercrantza, wyd. Czarna Owca

Autorem "Ta, która musi umrzeć" i kontynuatorem dzieła Stiega Larssona jest szwedzki dziennikarz i autor biografii David Lagercrantz, który oprócz omawianej w audycji publikacji stworzył także dwie poprzednie części cyklu. 

Akcja powieści "Ta, która musi umrzeć" rozpoczyna się w centrum Sztokholmu, gdzie znaleziony zostaje martwy mężczyzna. Z pozoru wygląda to na tragiczną śmierć bezdomnego, jednak pomimo cech charakterystycznych jego tożsamości nie udaje się ustalić. Lekarka sądowa, Fredrika Nyman, kierując się swoimi podejrzeniami, kontaktuje się z doskonale znanym fanom serii "Millenium", Mikaelem Blomkvistem.

Czy, zdaniem Mariusza Cieślika, David Lagercrantz dorównuje swojemu słynnemu poprzednikowi? Zapraszamy do lektury oraz wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 11.09.2019
Godzina emisji: 10.11

mat. promocyjne/kr/mk

Czytaj także

Wojciech Chmielarz podąża za swoimi bohaterami

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 10:21
Niedługo ruszą zdjęcia do serialu kryminalnego "Żmijowsko" na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza o tym samym tytule, tymczasem pisarza zaprosiliśmy do studia, by porozmawiać o najnowszej publikacji "Rana", której lektura niebawem rozpocznie się na naszej antenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Festiwal teatralny to idealny moment na zbrodnię"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 10:21
Zygmunt Rozłucki to psycholog, profiler kryminalny, a także główny bohater uniwersum stworzonego przez Przemysława Borkowskiego. W tym wydaniu rozmawiamy o trzeciej książce z serii przygód Rozłuckiego zatytułowanej "Widowisko".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szwindel", czyli historia oszustów-artystów

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 10:21
"Szwindel", to nieco zapomniane słowo, którym opisywano niegdyś wszelkiego rodzaju oszustwa. Jest to też tytuł najnowszego kryminału Jakuba Ćwieka.
rozwiń zwiń