Paweł Sołtys poza strefą komfortu

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 11:47
Paweł Sołtys to, jak zauważa Mariusz Cieślik, pisarz na wskroś warszawski. Autor "Mikrotyków" do tej pory umieszczał swoich bohaterów na stołecznych podwórkach, ulicach i dworcach. Tym razem postanowił osadzić ich gdzieś jeszcze – w wymyślonym miasteczku Niedynek gdzieś w Małopolsce.
Audio
  • "Nieradość" Pawła Sołtysa (Przodownicy lektury/Trójka)
Paweł Sołtys
Paweł SołtysFoto: PAP/Stanisław Rozpędzik

"Nieradość" Paweł Sołtys, wyd. Czarne "Nieradość" Paweł Sołtys, wyd. Czarne

– Pisząc tę książkę, założyłem, że - jak mawiają coachowie - chcę wyjść ze strefy komfortu – żartuje nasz gość. – Najprościej jest pisać o tym, co się dobrze zna, osadzać akcję opowiadań w miejscach, które naturalnie przychodzą na myśl. Wyzwaniem, które sobie postawiłem, było spróbować przenieść się w przestrzeni i w czasie, bo akcja trwa głównie w latach 50. Chciałem sprawdzić, czy potrafię stworzyć świat, który nie będzie podobny do tego, jaki znam ze swojego życia – dodaje.

Czy Paweł Sołtys ma coś wspólnego z Bohumilem Hrabalem? Czy, według niego, da się utrzymać z literatury? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Gość: Pawel Sołtys (Pablopavo)
Data emisji: 18.09.2019
Godzina emisji: 11.39

kr/mat. promocyjne

Czytaj także

Mnóstwo emocji, żadnego kiczu. O "Non-Oui" Lidiji Dimkovskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 10:20
W tym wydaniu audycji przenosimy się do Chorwacji z czasów drugiej wojny światowej wraz z książką "Non-Oui" macedońskiej poetki i tłumaczki Lidiji Dimkovskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Historie podniebne" – opowiadania, które wykolejają rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 11:00
– Zawsze fascynowała mnie niesamowitość codziennego życia, które może być całkiem zwyczajne i zupełnie niezwykłe w tym samym czasie – mówi Jakub Małecki, autor książki "Historie podniebne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakochać się i tworzyć

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 10:30
– Bardzo polecam tę książkę. Ta historia jest zakorzeniona w Powstaniu Warszawskim. Autorka pisząc tę książkę, wróciła do swoich przeżyć wojennych – mówił w audycji Mariusz Cieślik. 
rozwiń zwiń