Polski realizm magiczny ma się dobrze

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 11:16
– Wydawało się, że realizm magiczny, który kojarzy się z latynoamerykańską prozą lat 60. i 70., to już przeszłość. Okazuje się, że tak nie jest – tak Mariusz Cieślik ocenia książkę Dominiki Słowik zatytułowaną "Zimowla".
Audio
  • "Zimowla" Dominiki Słowik (Przodownicy lektury/Trójka)
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Tithi Luadthong

"Zimowla" Dominika Słowik, wyd. Znak "Zimowla" Dominika Słowik, wyd. Znak

– Dominika Słowik napisała bardzo ciekawą, momentami bardzo zaskakującą książkę o tym, jak magia wchodzi w życie pewnej niewielkiej, nieistniejącej miejscowości w Dolinie Zmornickiej. Gdzieś w górach istnieje sobie miasteczko, gdzie nocami po dachach spaceruje nastoletnia Magda, która wydaje przedziwny odgłos. Śpiewa w języku, którego nikt nie zna. Po drodze zdarzają się jej rozmaite rzeczy – opowiada autor audycji.

Z czyjej perspektywy poznajemy wydarzenia przedstawione w powieści? Czy kolejna książka Dominiki Słowik, zdaniem autora, również będzie utrzymana w konwencji realizmu magicznego? Zapraszamy do lektury oraz wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 25.09.2019
Godzina emisji: 10.12

kr/mat. promocyjne/mk

Czytaj także

Mnóstwo emocji, żadnego kiczu. O "Non-Oui" Lidiji Dimkovskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 10:20
W tym wydaniu audycji przenosimy się do Chorwacji z czasów drugiej wojny światowej wraz z książką "Non-Oui" macedońskiej poetki i tłumaczki Lidiji Dimkovskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Historie podniebne" – opowiadania, które wykolejają rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 11:00
– Zawsze fascynowała mnie niesamowitość codziennego życia, które może być całkiem zwyczajne i zupełnie niezwykłe w tym samym czasie – mówi Jakub Małecki, autor książki "Historie podniebne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakochać się i tworzyć

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 10:30
– Bardzo polecam tę książkę. Ta historia jest zakorzeniona w Powstaniu Warszawskim. Autorka pisząc tę książkę, wróciła do swoich przeżyć wojennych – mówił w audycji Mariusz Cieślik. 
rozwiń zwiń