"Moc truchleje", czyli Janusz Głowacki o strajku w Stoczni Gdańskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 11:16
– Opowieści o strajku w Stoczni Gdańskiej pojawiło się wiele, ale ta jest z nich zdecydowanie najlepsza – fantastycznie napisana, niejednoznaczna i z paradoksalnym przesłaniem – twierdzi Mariusz Cieślik.
Audio
  • "Moc truchleje", czyli Janusz Głowacki o strajku w Stoczni Gdańskiej (Przodownicy lektury/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pyty/Shutterstock.com


"Moc truchleje" Janusza Głowackiego "Moc truchleje" Janusza Głowackiego

Janusz Głowacki w ogóle nie planował napisać tej książki. A jednak, będąc świadkiem strajku w Stoczni Gdańskiej, zdecydował się przedstawić wydarzenia Sierpnia oczami prymitywnego robotnika, który został konfidentem policji, wcale o tym nie wiedząc. Do strajku przyłączył się też trochę nieświadomie. Bohater książki – Ufnal – to zwykły człowiek unoszony w życiu przez siły, na które nie ma najmniejszego wpływu. W środku jest bardzo pokiereszowany, nie odróżnia dobra od zła i dopiero pod wpływem strajku coś się w nim odmienia – dojrzewa do wolności.

Czy w dzisiejszych czasach wciąż istnieje lumpenproletariat? Czy "Moc truchleje" jest krytyką "Solidarności"? Zapraszamy do lektury oraz wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 2.10.2019
Godzina emisji: 10.12

mat. prasowe/ml/mk

Czytaj także

Mnóstwo emocji, żadnego kiczu. O "Non-Oui" Lidiji Dimkovskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 10:20
W tym wydaniu audycji przenosimy się do Chorwacji z czasów drugiej wojny światowej wraz z książką "Non-Oui" macedońskiej poetki i tłumaczki Lidiji Dimkovskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Historie podniebne" – opowiadania, które wykolejają rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 11:00
– Zawsze fascynowała mnie niesamowitość codziennego życia, które może być całkiem zwyczajne i zupełnie niezwykłe w tym samym czasie – mówi Jakub Małecki, autor książki "Historie podniebne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakochać się i tworzyć

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 10:30
– Bardzo polecam tę książkę. Ta historia jest zakorzeniona w Powstaniu Warszawskim. Autorka pisząc tę książkę, wróciła do swoich przeżyć wojennych – mówił w audycji Mariusz Cieślik. 
rozwiń zwiń