Każdy musi jeść, czyli "Jak nakarmić dyktatora?"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 11:16
– Już sam tytuł dzisiejszej książki sugeruje, że opowiada ona o ludziach niebezpiecznych – mówi Mariusz Cieślik.
Audio
  • Kto gotował Saddamowi Husseinowi? (Przodownicy lektury/Trójka)
Fidel Castro
Fidel CastroFoto: Shutterstock.com/Rob Crandall

Okładka książki "Jak nakarmić dyktatora?" Witolda Szabłowskiego Okładka książki "Jak nakarmić dyktatora?" Witolda Szabłowskiego

– To jest miękkie podbrzusze każdego dyktatora. Może on nie pić alkoholu, nie robić wielu rzeczy, ale musi jeść. W związku z tym, osoby, które im gotują muszą być zaufane i, co za tym idzie, poznają wiele tajemnic – opowiada Mariusz Cieślik.

Dwaj kucharze Fidela Castro, kucharka Pol Pota, kucharze Saddama Husajna, Envera Hodży i Idiego Amina po raz pierwszy opowiadają swoją historię po dekadach milczenia.

Kucharze dyktatorów – beneficjenci i ofiary swoich brutalnych pracodawców. Ci, którzy widzieli ich w momentach, gdy przybierali "ludzką" twarz: tuż po przebudzeniu, podczas obiadu i gdy dzień dobiegał końca. Karmiący szaleńców, odpowiedzialnych za śmierć i cierpienie setki ludzi. Czy któryś z kucharzy, korzystając z atmosfery, jaka towarzyszy jedzeniu, wpłynął na los, choćby jednego człowieka? Kim są ci, którzy z bliska obserwowali postacie z pomników i kart podręcznika, budzący strach oraz wpływający na złe lub dobre losy swoich podwładnych? Jak się czuli, gdy gotowali dla szaleńców? I jaką cenę przyszło im za to zapłacić?

Jaką tajemnicę skrywał kucharz Idiego Amina? Jak skończył gastronom Fidela Castro? Zapraszamy do lektury oraz wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 9.10.2019
Godzina emisji: 10.14

mat. prasowe/ml

Czytaj także

Mnóstwo emocji, żadnego kiczu. O "Non-Oui" Lidiji Dimkovskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 10:20
W tym wydaniu audycji przenosimy się do Chorwacji z czasów drugiej wojny światowej wraz z książką "Non-Oui" macedońskiej poetki i tłumaczki Lidiji Dimkovskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Historie podniebne" – opowiadania, które wykolejają rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 11:00
– Zawsze fascynowała mnie niesamowitość codziennego życia, które może być całkiem zwyczajne i zupełnie niezwykłe w tym samym czasie – mówi Jakub Małecki, autor książki "Historie podniebne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakochać się i tworzyć

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 10:30
– Bardzo polecam tę książkę. Ta historia jest zakorzeniona w Powstaniu Warszawskim. Autorka pisząc tę książkę, wróciła do swoich przeżyć wojennych – mówił w audycji Mariusz Cieślik. 
rozwiń zwiń