Kryminał jak gra komputerowa. S. Turton i "Siedem śmierci Evelyn Hardcastle"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 10:20
– Myślę, że moja powieść zapożycza z mojej świadomości kulturowej. Są tam echa każdego filmu, którego obejrzałem, każdej gry wideo, w którą grałem, każdej książki, którą przeczytałem – mówi brytyjski pisarz Stuart Turton o swojej najnowszej powieści kryminalnej "Siedem śmierci Evelyn Hardcastle".
Audio
  • Rozmowa z Stuartem Turtonem (Przodownicy lektury/Trójka)
Stuart Turton
Stuart TurtonFoto: Charlotte Graham

 "Siedem śmierci Evelyn Hardcastle" Stuart Turton, wyd. Albatros "Siedem śmierci Evelyn Hardcastle" Stuart Turton, wyd. Albatros

– "Siedem śmierci Evelyn Hardcastle" Stuarta Turtona naprawdę coś zmienia w gatunku, w którym bardzo trudno coś zmienić, czyli w kryminale. To nowy, bardzo interesujący sposób narracji kryminalnej – ocenia Mariusz Cieślik. Czy autor obawiał się podjąć tak ryzykowną grę z regułami, które rządzą tym gatunkiem?

– Zupełnie odwrotnie – odpowiada pisarz. – Gdybym tego nie zrobił, czytelnicy zareagowaliby bardzo źle. To gatunek, w którym Agatha Christie napisała w zasadzie wszystko, z którego zrobiła wielki majstersztyk. Są tam u niej wszyscy bohaterowie, wszystkie rodzaje akcji. Gdybym nie próbował tego zmienić, wynik byłby bardzo kiepski – stwierdza.

Jaki typ detektywa reprezentuje główny bohater powieści "Siedem śmierci Evelyn Hardcastle"? Z którymi filmami (sic!) jest ona porównywana? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Gość: Stuart Turton (pisarz i dziennikarz brytyjski, autor powieści "Siedem śmierci Evelyn Hardcastle")
Data emisji: 30.10.2019
Godzina emisji: 10.11

kr

Czytaj także

Wojciech Chmielarz podąża za swoimi bohaterami

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 10:21
Niedługo ruszą zdjęcia do serialu kryminalnego "Żmijowsko" na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza o tym samym tytule, tymczasem pisarza zaprosiliśmy do studia, by porozmawiać o najnowszej publikacji "Rana", której lektura niebawem rozpocznie się na naszej antenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Festiwal teatralny to idealny moment na zbrodnię"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 10:21
Zygmunt Rozłucki to psycholog, profiler kryminalny, a także główny bohater uniwersum stworzonego przez Przemysława Borkowskiego. W tym wydaniu rozmawiamy o trzeciej książce z serii przygód Rozłuckiego zatytułowanej "Widowisko".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ta, która musi umrzeć" – czy to koniec kultowej serii "Millenium"?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 10:20
– Dawno nie czytałem skandynawskiego kryminału, który mnie zaskoczył. "Ta, która musi umrzeć" zaskoczyła mnie kilka razy. Miałem wrażenie, że szwedzcy i norwescy autorzy autoplagiatują siebie sami. To jest dowód, że da się coś jeszcze opowiedzieć w kryminale – ocenia Mariusz Cieślik szóstą i, wedle zapowiedzi, ostatnią część cyklu "Millenium".
rozwiń zwiń