Zmysłowa, kobieca i życiowa, czyli poezja Justyny Bargielskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 10:30
– W jej poezji widać ten inny świat, tę metaforę – mówi o twórczości Justyny Bargielskiej Mariusz Cieślik. 
Audio
  • Twórczość Justyny Bargielskiej (Przodownicy lektury/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ finwal89

Okładka książki "Dziecko z darów" Okładka książki "Dziecko z darów"

Justyna Bargielska, daleka od patosu i pretensji, mówi o miłości i utracie miłości, macierzyństwie i utracie macierzyństwa, życiu – i utracie życia. Nieuchronność zmian przestaje być źródłem lęku, stając się sensem i treścią spełnionego istnienia:

"Jest dużo czasu na decyzję / ten dom dopiero zaczął się rozpadać / i to nawet nie tu / tylko tam". "Tam" jest zresztą kategorią, która często pojawia się w nowych wierszach Bargielskiej, bardziej niż kiedykolwiek zainteresowanej duchowym wymiarem codzienności.

To codzienność, którą poetka wytrwale i pod różnymi kątami kadruje: przeszłość rozmawia tu z aktualnym zdarzeniem, drobiazg ma rangę znaku, sen zrównuje się z realnym przeżyciem. Obok przywracanych pamięci postaci, minionych rozmów i widoków pojawiają się bohaterowie współcześni, wirtualni, wyjęci z popkultury, mający dopiero zaistnieć.

Dziecko z darów pierwsza książka, którą autorka zdecydowała się opatrzyć dedykacją: przywołana w niej skierniewicka bibliotekarka jest zarówno sobą, jak i symbolem walczącego o przetrwanie świata, w którym poezja ma jeszcze sens.

Co w twórczości Justyny Bargielskiej najbardziej zachwyciło Mariusza Cieślika i dlaczego warto sięgnąć po tę poezję? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 27.11.2019
Godzina emisji: 10.12

materiały prasowe/kw/mk

Czytaj także

Marc Elsberg lubi straszyć swoich czytelników

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 10:20
– Zawsze zależy mi na tym, żeby pisać o rzeczach bliskich życiu, żeby czytelnicy mieli wrażenie, że to ich naprawdę dotyczy – mówi austriacki pisarz Marc Elsberg, którego świeżo wydana powieść "Chciwość" opowiada o skutkach kryzysu finansowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Król horroru" wraca do korzeni. "Instytut" Stephena Kinga

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 10:20
–"Instytut" nawiązuje do najlepszych osiągnięć Stephena Kinga. Tak jak "Lśnienie" i "Doktor Sen", ta książka kiedyś doczeka się ekranizacji – stwierdza Mariusz Cieślik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Bonda: nieczęsto zdarza się taka historia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 10:20
– 19 lat temu spotkałam protoplastów bohaterów tej książki. W życiu tak jest, że niektórych ludzi spotyka się nieprzypadkowo… – mówi pisarka.
rozwiń zwiń