Stanisław Bareja, jakiego nie znamy

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 10:20
– Stanisław Bareja pokazywał nas takimi, jakimi jesteśmy: może nieco w krzywym zwierciadle, lecz bez żadnego upiększania. Oprócz tego, że był reżyserem, był człowiekiem bardzo uczciwym i niesamowicie odważnym – mówi o twórcy "Misia" Maciej Replewicz, autor książki "Stanisław Bareja alternatywnie".
Audio
  • Stanisław Bareja – twórca wszechstronny (Przodownicy lektury/Trójka)
Stanisław Bareja
Stanisław BarejaFoto: PAP/Witold Rozmysłowicz

Maciej Replewicz "Stanisław Bareja alternatywnie", Wydawnictwo Zysk i S-ka Maciej Replewicz "Stanisław Bareja alternatywnie", Wydawnictwo Zysk i S-ka

Niszczony przez władzę i nie tylko. Również przez klasyków polskiego kina! Nazywany Wędliniarzem! Wybrany przez widzów! Nieśmiertelny mistrz polskiej komedii, zakazanego śmiechu – Stanisław Bareja powraca!

Z okazji 90. rocznicy urodzin znakomitego reżysera ukazuje się jego zaskakująca biografia. Po raz pierwszy zaprezentwano opis jego debiutanckiego filmu, wstrząsającą wojenną etiudę sprzed 66 lat!

W książce zamieszczono 90 nieznanych zdjęć. Ponadto – Bareja jako aktor u innych reżyserów, jako nieznany w Polsce dokumentalista. Kulisy powstawania kultowych komedii i wiele nieznanych dotąd faktów. Mistrza komedii wspominają aktorzy i reżyserzy m.in. Jerzy Gruza oraz w archiwalnych wywiadach: Janusz Morgenstern i Krzysztof Zaleski. 

Który z filmów Stanisława Barei Maciej Replewicz uważa za swój ulubiony? Jakie wątki z życia artysty, które później opisał w książce, były dla niego największym zaskoczeniem? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Gość: Maciej Replewicz (pisarz, autor książki "Stanisław Bareja alternatywnie")
Data emisji: 4.12.2019
Godzina emisji: 10.11

mat. prasowe/kr

Czytaj także

Nadchodzi Ryś!

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2007 21:00
Już w ten piątek do kin w całym kraju trafi najnowszy film Stanisława Tyma "Ryś". Czy absurd znany z filmów duetu Bareja&Tym wciąż śmieszy i zachwyca?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kleks, Kubuś Piekielny, Kajko i Kokosz, czyli Bareja w wersji dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 13:45
W PRL komiksy, szczególnie te drukowane w "Świecie Młodych", były kolorową odmianą od szarej rzeczywistości. - W domu był tylko czarno-biały telewizor z dwoma kanałami, więc komiksy były dla nas zaproszeniem do bardzo ciekawego świata fascynujących przygód - wspominał w Trójce wydawca i scenarzysta Bartek Biedrzycki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Bareja. Najważniejsze filmy i kulisy pracy

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 14:00
Specjalne wydanie "Akademii rozrywki", wprost z Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, poświęcone było Stanisławowi Barei. 
rozwiń zwiń