Oblężenie Konstantynopola w fantastyce. "Zmierzch bogów" M. Gołkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 10:20
"Zmierzch bogów" silnie nawiązuje do dobrej polskiej literatury historycznej spod znaku Karola Bunscha, Zofii Kossak Szczuckiej, czy Pawła Jasienicy, ale są tu elementy fantasy – ocenia Mariusz Cieślik ostatni tom trylogii "Bramy ze złota" autorstwa Michała Gołkowskiego.
Audio
  • Historia i fantastyka w powieści "Zmierzch bogów" M. Gołkowskiego (Przodownicy lektury/Trójka)
Michał Gołkowski Bramy ze złota. Zmierzch bogów, wyd. Fabryka Słów
Michał Gołkowski "Bramy ze złota. Zmierzch bogów", wyd. Fabryka SłówFoto: mat. promocyjne

Michał Gołkowski "Bramy ze złota. Zmierzch bogów", wyd. Fabryka Słów Michał Gołkowski "Bramy ze złota. Zmierzch bogów", wyd. Fabryka Słów

Mury Konstantynopola jęczą pod naporem machin oblężniczych emira Maslamy, pchanego do walki przez ambicję, zemstę i honor. Atak za atakiem rozbija się o niezdobyte umocnienia... Jednak prawdziwe zagrożenie rodzi się w ciemnych zaułkach miasta i złotych salach pałacu cesarskiego. Pośród chaosu walk, mozaiki intryg i pełnych zwątpienia spojrzeń jest jeden człowiek, który nie potrzebuje już ani wiary, ani nadziei – ponieważ ten człowiek wie.

Teraz kiedy Zahred wie, że został dostrzeżony, nie cofnie się już przed niczym... Dosłownie niczym. Wojownicy ostrzą miecze i topory, szykując się do bitwy, która zadecyduje o losach kontynentu, a może i świata.

Teraz nie ma już odwrotu, bo los został eony temu zapisany w gwiazdach. Nadchodzi ostatnia walka, zbliża się Ragnarok – Zmierzch Bogów.

– To opowieść o tym, jak pogaństwo słowiańsko-nordyckie powoli znika pod naporem chrześcijaństwa. Głównym bohaterem jest niejaki Zahred, który jest waregiem, czyli wikingiem na służbie u cesarza Konstantynopola. Jest człowiekiem, który waha się, nie wiadomo kim jest, być może jest wręcz półbogiem. Ma wokół siebie niesamowitą drużynę, która jest w stanie pokonać każdego wroga i to oni dowodzą obroną Konstantynopola. Wmieszani w to są jeszcze Protobułgarzy i rozmaite ludy z ościennych państw – opowiada autor audycji.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 29.01.2020
Godzina emisji: 10.12

mat. prasowe/kr/ml

Czytaj także

"Król horroru" wraca do korzeni. "Instytut" Stephena Kinga

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 10:20
–"Instytut" nawiązuje do najlepszych osiągnięć Stephena Kinga. Tak jak "Lśnienie" i "Doktor Sen", ta książka kiedyś doczeka się ekranizacji – stwierdza Mariusz Cieślik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Bonda: nieczęsto zdarza się taka historia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 10:20
– 19 lat temu spotkałam protoplastów bohaterów tej książki. W życiu tak jest, że niektórych ludzi spotyka się nieprzypadkowo… – mówi pisarka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Świadectwo najgorszej z możliwych wojen". Hiszpania rozdrapuje rany

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 16:39
– W tej książce mówimy o wojnie sprzed 80 lat, która budzi niezwykłe emocje i wciąż dzieli Hiszpanów pod względem politycznym, społecznym, ludzkim – opowiada o książce "Strup" autor audycji, Mariusz Cieślik
rozwiń zwiń