"Niebo na uwięzi" Ch. Leunens – pierwowzór poważniejszy niż filmowy odpowiednik

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 10:20
– "Niebo na uwięzi" Christiny Leunens to ciekawa powieść dla młodych ludzi o tym, jak łatwo jest ulec bardzo niebezpiecznej ideologii – ocenia Mariusz Cieślik książkę, na której podstawie nowozelandzki reżyser Taika Waititi stworzył nominowany do Oskara w sześciu kategoriach film "Jojo Rabbit".
Audio
  • Wokół powieści "Niebo na uwięzi" Ch. Leunens (Przodownicy lektury/Trójka)
Niebo na uwięzi  Christina Leunens, wyd. Zysk i S-ka
"Niebo na uwięzi" Christina Leunens, wyd. Zysk i S-ka Foto: mat. promocyjne

"Niebo na uwięzi"  Christina Leunens, wyd. Zysk i S-ka
"Niebo na uwięzi" Christina Leunens, wyd. Zysk i S-ka

 "Niebo na uwięzi" to porywająca powieść psychologiczna, która nie stroniąc od czarnego humoru, odsłania najmroczniejsze zakątki ludzkiej duszy. Johannes, gorliwy członek Hitlerjugend, dorastający w latach czterdziestych w Austrii po aneksji przez Trzecią Rzeszę, po ciężkim urazie podczas nalotu odkrywa, że jego rodzice ukrywają żydowską dziewczynę imieniem Elsa w sekretnym pomieszczeniu w ich dużym, wiedeńskim domu.

Początkowa zgroza, jaka go ogarnia, przeistacza się w zainteresowanie, a następnie w miłość i obsesję. Po zniknięciu rodziców Johannes odkrywa, że jest jedyną osobą świadomą obecności Elsy w domu, jak również jedynym człowiekiem odpowiedzialnym za jej przetrwanie. Manipulując i poddając się manipulacji, Johannes obawia się końca wojny: wraz z nią nadejdzie perspektywa utraty Elsy i koniec ich związku obejmującego pasję i obsesję, podległość i apatię, miłość i nienawiść.

– Ta książka jest znacznie poważniejsza niż "Jojo Rabbit" i dlatego podoba mi się bardziej. Mam opór przed żartami z tego absolutnego zła, które symbolizuje Hitler. Kiedy robił to Charlie Chaplin w "Dyktatorze", nie wiedzieliśmy jeszcze, czego tak naprawdę dokonali naziści w czasie drugiej wojny światowej. Teraz już to wiemy – mówi autor audycji. – Żeby żartować z Hitlera, trzeba mieć naprawdę dobry powód – nie wiem, czy jest zawarty w filmie, natomiast w tej książce wszystko jest na serio – dodaje.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 05.02.2020
Godzina emisji: 10.12

mat. prasowe/kr

Czytaj także

"Król horroru" wraca do korzeni. "Instytut" Stephena Kinga

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 10:20
–"Instytut" nawiązuje do najlepszych osiągnięć Stephena Kinga. Tak jak "Lśnienie" i "Doktor Sen", ta książka kiedyś doczeka się ekranizacji – stwierdza Mariusz Cieślik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Bonda: nieczęsto zdarza się taka historia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 10:20
– 19 lat temu spotkałam protoplastów bohaterów tej książki. W życiu tak jest, że niektórych ludzi spotyka się nieprzypadkowo… – mówi pisarka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Świadectwo najgorszej z możliwych wojen". Hiszpania rozdrapuje rany

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 16:39
– W tej książce mówimy o wojnie sprzed 80 lat, która budzi niezwykłe emocje i wciąż dzieli Hiszpanów pod względem politycznym, społecznym, ludzkim – opowiada o książce "Strup" autor audycji, Mariusz Cieślik
rozwiń zwiń