"Zadra" Roberta Małeckiego – skandynawski kryminał Made in Poland

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 10:20
– Pierwszy raz znalazłem w polskiej literaturze kryminalnej prawdziwy odpowiednik skandynawskiego kryminału – ocenia Mariusz Cieślik powieść "Zadra" Roberta Małeckiego – trzeci tom opowiadający o losach komisarza Bernard Grossa.
Audio
  • "Zadra" – mroczna opowieść o niszczącej sile miłości i śmierci (Przodownicy lektury/Trójka)
Zadra Robert Małecki, wyd. Czwarta Strona
"Zadra" Robert Małecki, wyd. Czwarta StronaFoto: mat. promocyjne

"Zadra" Robert Małecki, wyd. Czwarta Strona "Zadra" Robert Małecki, wyd. Czwarta Strona

Kiedy w podchełmżyńskim Grodnie opadają wieczorne mgły, komisarz Bernard Gross bada sprawę odnalezionych w pobliskim lesie kości. Nowe tropy zaprowadzą go do sprawy zagadkowego zaginięcia pary studentów sprzed szesnastu laty. Im głębiej i dokładniej Gross będzie szukał, z tym większym trudem przyjdzie mu przedzierać się przez gąszcz traumatycznych wspomnień skłóconych ze sobą członków rodzin dwojga zaginionych. Prawda o tamtych zdarzeniach okaże się wstrząsająca.

– Dla mnie komisarz Bernard Gross jest takim polskim Kurtem Wallanderem z serii Henninga Mankella, czyli człowiekiem po ciężkich przejściach. Atmosfera grozy, niejasnych powiązań, jaką Robert Małecki tworzy w tym niewielkim miasteczku, przypomina mi Szwecję. To bardzo klimatycznie "wchłania się" przez oczy i rozmaite zmysły. Człowiek czuje się lekko osaczony, tym co autor opisuje – stwierdza autor audycji.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 12.02.2020
Godzina emisji: 10.11

mat. prasowe/kr

Czytaj także

"Król horroru" wraca do korzeni. "Instytut" Stephena Kinga

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 10:20
–"Instytut" nawiązuje do najlepszych osiągnięć Stephena Kinga. Tak jak "Lśnienie" i "Doktor Sen", ta książka kiedyś doczeka się ekranizacji – stwierdza Mariusz Cieślik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Bonda: nieczęsto zdarza się taka historia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 10:20
– 19 lat temu spotkałam protoplastów bohaterów tej książki. W życiu tak jest, że niektórych ludzi spotyka się nieprzypadkowo… – mówi pisarka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Świadectwo najgorszej z możliwych wojen". Hiszpania rozdrapuje rany

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 16:39
– W tej książce mówimy o wojnie sprzed 80 lat, która budzi niezwykłe emocje i wciąż dzieli Hiszpanów pod względem politycznym, społecznym, ludzkim – opowiada o książce "Strup" autor audycji, Mariusz Cieślik
rozwiń zwiń