Genialna literatura nieznanej autorki

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 10:20
– Kim jest Elena Ferrante? Nikt tego nie wie. To najpopularniejsza na świecie nieznana pisarka. Gdyby miała kiedykolwiek dostać Nagrodę Nobla, to byłby to pierwszy przypadek, gdy nie wiadomo komu zostałaby ona przyznana – mówi Mariusz Cieślik.
Audio
  • Kim jest Elena Ferrante? (Przodownicy lektury/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/alexkich

"Czas porzucenia" Elena Ferrante "Czas porzucenia" Elena Ferrante

Ferrante z rzadką swobodą kwestionuje ideały kobiecości i macierzyństwa, snując opowieść o kobiecie powoli osuwającej się w stan, który nazywa "brakiem jakiegokolwiek sensu". Dni Olgi stają się desperackim, niebezpiecznym skokiem w najmroczniejsze zakamarki własnej duszy. "Czas porzucenia" zszokował i porwał włoską publikę, raz na zawsze udowadniając, że Elena Ferrante zasługuje na to, by wymieniać ją wśród najlepszych współczesnych pisarzy.

Przed laty Olga zamieniła literackie aspiracje na życie żony i matki. Gdy po piętnastu latach związku dowiaduje się, że mąż porzuca ją dla znacznie młodszej dziewczyny, jej życie kompletnie się rozsypuje. Codzienne obowiązki stają się niemożliwym wysiłkiem, uroda i wygląd przestają się liczyć, a opieka nad dwojgiem dzieci zdecydowanie ją przerasta. W Oldze rośnie gniew, zazdrość i obsesja, która przemienia kobietę w kogoś, kim nigdy nie była. Pewnego dnia własne mieszkanie staje się dla niej prawdziwym więzieniem, kobiecie nie pozostaje nic innego, jak tylko zmierzyć się z tkwiącymi w niej upiorami.

– Przeprowadzono liczne śledztwa dziennikarskie, by ustalić tożsamość Elany Ferrante, ale nie przyniosły one żadnych konkretów. Jedno jest pewne – jest to kobieta, bo żaden mężczyzna nie umiałby w taki sposób pisać o emocjach – podsumowuje Mariusz Cieślik.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 11.03.2020
Godzina emisji: 10.12

mat. prasowe/ml

Czytaj także

Oblężenie Konstantynopola w fantastyce. "Zmierzch bogów" M. Gołkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 10:20
"Zmierzch bogów" silnie nawiązuje do dobrej polskiej literatury historycznej spod znaku Karola Bunscha, Zofii Kossak Szczuckiej, czy Pawła Jasienicy, ale są tu elementy fantasy – ocenia Mariusz Cieślik ostatni tom trylogii "Bramy ze złota" autorstwa Michała Gołkowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niebo na uwięzi" Ch. Leunens – pierwowzór poważniejszy niż filmowy odpowiednik

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 10:20
– "Niebo na uwięzi" Christiny Leunens to ciekawa powieść dla młodych ludzi o tym, jak łatwo jest ulec bardzo niebezpiecznej ideologii – ocenia Mariusz Cieślik książkę, na której podstawie nowozelandzki reżyser Taika Waititi stworzył nominowany do Oskara w sześciu kategoriach film "Jojo Rabbit".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zadra" Roberta Małeckiego – skandynawski kryminał Made in Poland

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 10:20
– Pierwszy raz znalazłem w polskiej literaturze kryminalnej prawdziwy odpowiednik skandynawskiego kryminału – ocenia Mariusz Cieślik powieść "Zadra" Roberta Małeckiego – trzeci tom opowiadający o losach komisarza Bernard Grossa.
rozwiń zwiń