Dlaczego warto przeczytać "Dżumę"?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 12:00
W świecie literatury zdarzają się takie historie, które zaskakują nawet bardzo wnikliwych obserwatorów i z taką sytuacją mamy właśnie teraz do czynienia. 
Audio
  • "Dżuma" – wielka literatura na trudny czas (Przodownicy lektury/Trójka)
Albert Camus, rok 1957
Albert Camus, rok 1957Foto: PAP/DPA

Albert Camus "Dżuma" Albert Camus "Dżuma"

Najpierw we Włoszech, potem we Francji i w końcu w Polsce – na listach bestsellerów pojawiła się "Dżuma" Alberta Camus.

– Klasyka nad klasykami. To bardzo pocieszające, że ludzie wciąż wierzą w literaturę i w dobie pandemii oraz powszechnego lęku sięgnęli po piękną, humanistyczną prozę – mówi Mariusz Cieślik.

"Dżuma" to metaforyczny obraz świata walczącego ze złem, którego symbolem jest tytułowa dżuma, pustosząca Oran. Wybuch epidemii wywołuje różne reakcje u mieszkańców, jednak stopniowo uznają słuszność postępowania doktora Rieux, który od początku aktywnie walczy z zarazą, uznając to za swój obowiązek jako człowieka i lekarza.

– Wolność jednostki, która jest w centrum egzystencjalizmu, nie jest u Camusa najważniejszym tematem. Jest nim to, co możemy zrobić dla innych – podsumowuje prowadzący audycję.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 18.03.2020
Godzina emisji: 11.30

mat. prasowe/ml/kr

Czytaj także

"Niebo na uwięzi" Ch. Leunens – pierwowzór poważniejszy niż filmowy odpowiednik

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 10:20
– "Niebo na uwięzi" Christiny Leunens to ciekawa powieść dla młodych ludzi o tym, jak łatwo jest ulec bardzo niebezpiecznej ideologii – ocenia Mariusz Cieślik książkę, na której podstawie nowozelandzki reżyser Taika Waititi stworzył nominowany do Oskara w sześciu kategoriach film "Jojo Rabbit".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zadra" Roberta Małeckiego – skandynawski kryminał Made in Poland

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 10:20
– Pierwszy raz znalazłem w polskiej literaturze kryminalnej prawdziwy odpowiednik skandynawskiego kryminału – ocenia Mariusz Cieślik powieść "Zadra" Roberta Małeckiego – trzeci tom opowiadający o losach komisarza Bernard Grossa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Genialna literatura nieznanej autorki

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 10:20
– Kim jest Elena Ferrante? Nikt tego nie wie. To najpopularniejsza na świecie nieznana pisarka. Gdyby miała kiedykolwiek dostać Nagrodę Nobla, to byłby to pierwszy przypadek, gdy nie wiadomo komu zostałaby ona przyznana – mówi Mariusz Cieślik.
rozwiń zwiń