"Carrie" Stephena Kinga na polskim podwórku – "Horror licealny" Piotra Zaręby

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 11:34
– W historii polskiej literatury horror jest właściwie nieobecny, ale w ostatnich latach coś się w tej dziedzinie zmienia. Pojawiło się kilku pisarzy, którzy lubią literaturę grozy i konsekwentnie do niej wracają. Do tej grupy należy Piotr Zaremba, który kilka dni temu opublikował "Horror licealny" – tymi słowami rozpoczął swój felieton Mariusz Cieślik.
Audio
  • Polska literatura grozy jednak istnieje i ma się dobrze. "Horror licealny" Piotra Zaremby (Przodownicy lektury/Trójka)
Horror licealny Piotr Zaremba, Wydawnictwo Warszawskie
"Horror licealny" Piotr Zaremba, Wydawnictwo WarszawskieFoto: mat. promocyjne

"Horror licealny" Piotra Zaremby to książka korzystająca z najlepszych wzorców zarówno kryminału, jak i literatury grozy. Akcja dzieje się w środowisku warszawskiej młodzieży, nie do końca typowej, bo mowa o uczniach katolickiej szkoły średniej.

Mamy motyw brutalnej zemsty dokonywanej przez dziewczynę na swoich kolegach. Padają pytania. Czy łatwo z ofiary stać się sprawcą? I jak została rozkręcona spirala zdarzeń? Czy powodem są tylko toksyczne relacje między ludźmi, czy także tajemnicze zdarzenia nie z tego świata? Czy okrutne doświadczenie czyni cię lepszym, czy upadla? Bohaterowie przeglądają się zarówno w świecie popkultury, jak i kultury wysokiej. Bawią się słowami i wątkami, które potem wywierają przerażający wpływ na ich życie.

Książka jest adresowane do wszystkich grup wiekowych, które lubią powieści grozy, ale też szukają w nich czegoś więcej. Młodzi bohaterowie nie nawijają cały czas tylko o świecie wirtualnym, a może jednak młody czytelnik znajdzie w nich siebie.

– To jest bardzo ciekawy przypadek, bo jest to historia niemal wprost odwołująca się do "Carrie" Stephena Kinga, ale umieszczona w polskim kontekście medialnym, społecznym i politycznym.  Czasem balansuje na granicy groteski, ale nigdy jej nie przekracza. I ma całkiem ważne przesłanie – podsumował autor audycji.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 22.04.2020
Godzina emisji: 11.29

mat. prasowe/kr

Czytaj także

Kaszpirowski. Fenomen radzieckiego hipnotyzera

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 22:00
"Adin, dwa, tri, czietyrje" – wyliczankę Anatolija Kaszpirowskiego pamiętają chyba wszyscy urodzeni przed czasami ustrojowej transformacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowy o tożsamości na lodowym krańcu świata

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 22:00
– Dookoła jest biel, przestrzeń, która jest poszarpana tylko górami, bezkresem nieba i wodą. W tej przestrzeni bieli niepodzielnie króluje i wędruje cisza, którą przerywa jedynie wiatr. To krajobraz, który nieustannie będzie prowokował do stawiania pytań o to, kim się jest i dokąd się zmierza – tak atmosferę niedawno zakończonych warsztatów dla młodych pisarzy na arktycznej wyspie Uloya opisał laureat konkursu Fundacji Identitas Marcin Cielecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Skrywane", czyli czas przemian w cieniu Czarnej Śmierci

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 12:00
– Mamy do czynienia z książką, która przewidziała to, co się wokół nas właśnie dzieje, przynajmniej w sensie metaforycznym. Rzecz dzieje się bowiem ponad 500 lat temu. To też czasy wielkiego zamętu, przełomu i zarazy – mówi Mariusz Cieślik.
rozwiń zwiń