"Miasto Noży" Wojciecha Muchy – kawałek mocnej, męskiej prozy

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 11:40
– W powieści Wojciecha Muchy Kraków to miejsce, gdzie króluje przemoc i narkotyki, a pretekstem do przelewu krwi może być np. mecz piłki nożnej – tymi słowami swój felieton rozpoczął Mariusz Cieślik.
Audio
  • "Miasto noży" – mocny thriller nie tylko dla fanów piłki nożnej (Przodownicy lektury/Trójka)
Miasto noży Wojciech Mucha wyd. Cień Kształtu
"Miasto noży" Wojciech Mucha wyd. Cień KształtuFoto: mat. promocyjne

Kraków, lata 90. XX wieku. Czas, kiedy obraz widziany w telewizyjnych reklamach i odtwarzany na filmach VHS kontrastuje z szarością codziennego życia i bloków z wielkiej płyty.

"Miasto Noży" to nie tylko wstrząsający thriller o brutalnych porachunkach kibiców dwóch krakowskich drużyn – Cracovii i Wisły. To opowieść o tym, co kształtowało ludzi wchodzących w dorosłe życie w pierwszej dekadzie po transformacji ustrojowej. Przenieś się do Polski, o której istnieniu wielu wolałoby nie pamiętać.

– Czytając tę książkę, mamy przekonanie, że autor wie, o czym pisze. To zapewne dlatego, że Wojciech Mucha sam jest kibicem Cracovii i postaci podobne do bohaterów "Miasta Noży" spotykał na stadionie. Pisarz świetnie pokazuje ludzi, dla których utożsamianie się z klubem piłkarskim jest ucieczką od biedy i beznadziei blokowisk – ocenia autor audycji. – To bardzo ciekawy, udany kawałek mocnej, męskiej prozy – dodaje.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 6.05.2020
Godzina emisji: 11.41

mat. prasowe/kr

Czytaj także

Kaszpirowski. Fenomen radzieckiego hipnotyzera

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 22:00
"Adin, dwa, tri, czietyrje" – wyliczankę Anatolija Kaszpirowskiego pamiętają chyba wszyscy urodzeni przed czasami ustrojowej transformacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkania literackie i premiery online – oto, co przygotowali twórcy swoim czytelnikom

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 12:00
Wojciech Chmielarz, Wojciech Kalinowski, Szczepan Twardoch, Jakub Ćwiek – to tylko niektórzy z autorów, którzy niemal codziennie publikują fragmenty swoich nowych powieści online.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Carrie" Stephena Kinga na polskim podwórku – "Horror licealny" Piotra Zaręby

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 11:34
– W historii polskiej literatury horror jest właściwie nieobecny, ale w ostatnich latach coś się w tej dziedzinie zmienia. Pojawiło się kilku pisarzy, którzy lubią literaturę grozy i konsekwentnie do niej wracają. Do tej grupy należy Piotr Zaremba, który kilka dni temu opublikował "Horror licealny" – tymi słowami rozpoczął swój felieton Mariusz Cieślik.
rozwiń zwiń