Powojenny "dziki zachód", czyli "Gwiazda szeryfa"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 11:40
– Pamiętają Państwo film "Prawo i pięść" z Gustawem Holoubkiem w roli głównej, przepiękną piosenką "Nim wstaje świt" w wykonaniu Edmunda Fettinga z tekstem Agnieszki Osieckiej i muzyką Krzysztofa Komedy w czołówce? Wiele z tych klimatów znajdziemy w powieści "Gwiazda szeryfa" Aleksandry Borowiec – mówi Mariusz Cieślik.
Audio
  • Kto potrzebuje szeryfa w powojennej Polsce? (Przodownicy lektury/Trójka)
Gwiazda szeryfa Aleksandra Borowiec
"Gwiazda szeryfa" Aleksandra BorowiecFoto: mat. promo

Pierwsze powojenne miesiące. Do Olsztynka na Mazurach przybywa Stefan Malewski służący w szeregach Milicji Obywatelskiej. Rzeczywistość, jaką zastaje, to bandy, Wehrmacht, panoszący się wszędzie Sowieci. A jakby i tego było mało, to jeszcze… makabrycznie okaleczone zwłoki, porzucone w lesie w pobliżu miasteczka. Można by je uznać za dzieło dzikich zwierząt, gdyby nie to, że po miesiącu zostaje znalezione następne, identycznie okaleczone ciało.

Cały Olsztynek jest jak jedna beczka prochu, wystarczy iskra, by podpalić lont. Panika może wybuchnąć w każdej chwili. Trzeba jak najszybciej znaleźć winnego. Kto mógł dopuścić się takiej zbrodni? Hitlerowcy? Ruscy? A może to dzieło szaleńca? Milicja rozpoczyna śledztwo, a raczej rozpoczyna je sam Malewski, który jako jedyny dąży do poznania prawdy.

Samotny szeryf rusza zatem na łowy. Nie ma jednak pojęcia, jak trudne zadanie go czeka. Jego współpracownicy ukrywają przed nim więcej, niż mogłoby się wydawać. W mazurskich lasach na dobre zalęgły się siły, na które pistolet, nóż i gołe pięści to stanowczo zbyt mało…

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 13.05.2020
Godzina emisji: 11.35

mat. prasowe/ml

Czytaj także

Kaszpirowski. Fenomen radzieckiego hipnotyzera

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 22:00
"Adin, dwa, tri, czietyrje" – wyliczankę Anatolija Kaszpirowskiego pamiętają chyba wszyscy urodzeni przed czasami ustrojowej transformacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkania literackie i premiery online – oto, co przygotowali twórcy swoim czytelnikom

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 12:00
Wojciech Chmielarz, Wojciech Kalinowski, Szczepan Twardoch, Jakub Ćwiek – to tylko niektórzy z autorów, którzy niemal codziennie publikują fragmenty swoich nowych powieści online.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Carrie" Stephena Kinga na polskim podwórku – "Horror licealny" Piotra Zaręby

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 11:34
– W historii polskiej literatury horror jest właściwie nieobecny, ale w ostatnich latach coś się w tej dziedzinie zmienia. Pojawiło się kilku pisarzy, którzy lubią literaturę grozy i konsekwentnie do niej wracają. Do tej grupy należy Piotr Zaremba, który kilka dni temu opublikował "Horror licealny" – tymi słowami rozpoczął swój felieton Mariusz Cieślik.
rozwiń zwiń