Na księżycu Saturna może istnieć życie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 00:56
Aby znaleźć życie pozaziemskie nie trzeba wyruszać poza obręb naszego Układu Słonecznego.
Audio
  • Ślady życia na księżycu Saturna, badania Marsa i technologia peer-to-peer (Trójwymiar/ Trójka)
Enceladus to księżyc Saturna, odkryty w 1789 przez Williama Herschela. Jest on szóstym pod względem wielkości naturalnym satelitą Saturna o średnicy około 500 kilometrów
Enceladus to księżyc Saturna, odkryty w 1789 przez Williama Herschela. Jest on szóstym pod względem wielkości naturalnym satelitą Saturna o średnicy około 500 kilometrówFoto: NASA/JPL/Space Science Institute

NASA ogłosiła, że na księżycu Saturna o nazwie Enceladus istnieje potencjalna forma życia.  Na powierzchni księżzyca najduje się bowiem wodór cząsteczkowy, czyli gaz, który na Ziemi spożywany jest przez głębokowodne mikroby. Oznacza to, że na Enceladusie znaleziono kolejny element niezbędny do istnienia życia.

W programie mówimy również o polskim wkładzie w badanie wnętrza Marsa, który jest niebagatelny. Rozmawiamy też o prężnie rozwijającej się platformie Peer-to-peer.

***

Tytuł audycji: Trójwymiar
Prowadzi: Arkadiusz Ekiert
Data emisji: 19.04.2017
Godzina emisji: 18.36

sm/fbi

Czytaj także

O orbicie Słońca i ruchu wokół czarnej dziury

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 17:52
- Pełny obieg wokół Słońca Ziemi z Księżycem trwa rok, czyli 365 dni. Natomiast Mars obiega Słońce w 686 dni, prawie dwa lata, a Saturn na ten sam obieg potrzebuje 20 ziemskich lat - mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porównywarka informacji z AGH

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 20:55
- Łatwy dostęp do informacji w różnych językach oraz możliwość automatycznego porównania tych informacji - to cel oprogramowania informatycznego, nad którym pracują naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Technologia może znaleźć zastosowanie np. w odbiornikach telewizyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siostrzana planeta Ziemi odnaleziona w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 01:25
Super Ziemia, czyli planeta o podobnej atmosferze co Ziemia, jest otoczona gęstą powłoką gazową, w skład której wchodzi najprawdopodobniej metan i woda. O gorącym świecie pełnym pary wodnej mówiliśmy w "Trójwymiarze".
rozwiń zwiń