Czy smartfony przyciągają pioruny?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 00:33
Specjaliści obalają mit, jakoby nasze telefony miały moc przyciągania silnych wyładowań atmosferycznych. Dla sprzętu elektronicznego natomiast pioruny stanowią poważne zagrożenie.
Audio
  • Nowości technologiczne tygodnia (Trójwymiar/ Trójka)
Opowieści o tym, że nasze telefony przyciągają pioruny należy zdaniem naukowców włożyć między bajki
Opowieści o tym, że nasze telefony przyciągają pioruny należy zdaniem naukowców włożyć między bajkiFoto: Albina Glisic / Shutterstock

Choć o występujących latem w Polsce burzach wiadomo sporo, to jednak jest to zjawisko atmosferyczne wciąż nie do końca poznane. - Najgorsze są przypadki wyładowań bezpośrednich, bo wtedy obiekt, w który uderzył piorun, narażony jest na działanie bardzo dużego prądu o wysokim natężeniu i napięciu. Nawet jeśli wyładowanie nie dotyczy bezpośrednio naszego domu, tylko sąsiada, to może się okazać, że pole elektryczne i magnetyczne spowoduje zaindukowanie przepięć w naszej instalacji, co z kolei doprowadzić może do uszkodzenia urządzeń czy nawet samej instalacji - mówi dr inż. Konrad Sobolewski z Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej.

Czy piorunochrony skutecznie chronią nasze domy? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w którym opowiadamy również o polskiej fabryce mikrosatelitów i cyfrowych bankierach.

***

Tytuł audycji: Trójwymiar
Prowadzi: Arkadiusz Ekiert
Data emisji: 14.06.2017
Godzina emisji: 18.37

sm/mk

Czytaj także

Na księżycu Saturna może istnieć życie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 00:56
Aby znaleźć życie pozaziemskie nie trzeba wyruszać poza obręb naszego Układu Słonecznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opakowanie powie, czy żywność jest przeterminowana

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 22:46
Inteligentne i biodegradowalne opakowania, sklepy bez kolejek i bez kas, a poza tym robotyzacja przemysłu meblowego - to tematy przeglądu nowości technologicznych w audycji "Trówymiar".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dom, który odpowiada na nasze potrzeby

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 22:29
Przywita nas wycieraczka, temperatura powietrza dostosuje się do naszych potrzeb, a dom zareaguje na nasze emocje. W Gliwicach powstał najbardziej inteligentny budynek w Europie.
rozwiń zwiń