Diagnostyka bez bólu. Ortopedia przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 19:15
Bezinwazyjne badania stawów, ataki hakerów na smart-lodówki i technologia wspierająca właścicieli psów - Kuba Witkowski przedstawia najświeższe ciekawostki ze świata nauki, biznesu i technologii.
Audio
  • Kuba Witkowski o nowościach ze świata technologii, nauki i biznesu (Trójwymiar/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/ chomobosan

Nadchodzi rewolucja w sposobie diagnozowania stanu układu ruchu. Na Politechnice Opolskiej opracowano bezinwazyjny sposób badania stawów - to wibroakustyczna ocena ruchu. - Do tej pory, żeby zbadać i określić stan chorobotwórczy, wykonywano badania inwazyjne. Nasze badanie może umożliwić niwelację tego - mówi Mirosław Szmajda z Politechniki Opolskiej. Jednak przed naukowcami z Opola ciągle wiele pracy, zanim ich technologia wejdzie do szerokiego użytku.

Nowa metoda diagnostyki stawów szerzej opisana została w audycji, w której mówimy również o tym, że rośnie liczbie ataków hakerskich na urządzenia typu pralki czy drukarki, mające dostęp do internetu. Jak sprawić, by nasz sprzęt nie stał się internetowym "zombie"?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania, w którym wspominamy także o Polakach - twórcach inteligentnej piłeczki dla psów, która w nauce aportowania wykorzystuje technologię sensoryczną i big data.

***

Tytuł audycji: Trójwymiar
Prowadzi: Kuba Witkowski
Data emisji: 19.07.2017
Godzina emisji: 18.33

ml/mk

Czytaj także

Trójka zaprasza na Piknik Naukowy. Relacja z PGE Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 16:00
Na PGE Narodowym spotkali się pasjonaci nauki z Polski i zagranicy. 21. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbywał się w tym roku pod hasłem "Ziemia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie sposób na epidemię XXI wieku, jaką jest cukrzyca?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 21:16
Za trzy, cztery lata mają być gotowe trzustki bioniczne, które mogą się okazać skutecznym narzędziem w walce z cukrzycą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Facebook będzie czytał nasze myśli?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 20:26
Technologia interfejs-mózg komputer może pomóc osobom niepełnosprawnym, ale nie tylko. Również Facebook chce wprowadzić możliwość komentowania postów za pomocą myśli użytkowników.
rozwiń zwiń