Nowy oręż w walce z nowotworem

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 19:00
Być może, dzięki polskim naukowcom, chemioterapia stanie się mniej szkodliwa dla pacjenta, a co za tym idzie, bardziej skuteczna w walce z nowotworem.
Audio
  • Nowy oręż w walce z nowotworem (Trójwymiar/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Podstawą badań jest zahamowanie procesu angiogenezy, czyli ograniczenie tworzenia przez komórki nowotworowe nowych naczyń krwionośnych. Jest to naturalny i normalny proces dla tkanek, dzięki czemu dostarczane są do nich tlen i krew. Guzy również potrzebują ich do wzrostu, więc zatrzymanie tego procesu zagłodziłoby nowotwór.

– Udało nam się stwierdzić, że jesteśmy w stanie zahamować proces angiogenezy patologicznej, co może znacząco pomóc pacjentom w chemioterapii – mówi dr Aneta Balcerczyk z Katedry Biofizyki Molekularnej Uniwersytetu Łódzkiego.

Więcej na ten temat można usłyszeć w dołączonym nagraniu audycji.

W tym wydaniu "Trójwymiaru" także:

  • nanotechnologiczny druk;
  • nowoczesne nawigacje samochodowe.

***

Tytuł audycji: Trójwymiar
Prowadzi: Arkadiusz Ekiert
Data emisji: 13.09.2017
Godzina emisji: 18.36

ml/mk

Czytaj także

Rak piersi. Najważniejsza jest czujność

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 20:00
Alicja Sekret nauczona doświadczeniem swojej starszej siostry i kuzynki, które zmagały się z rakiem piersi, regularnie poddawała się badaniom. Choć USG nic nie wykryło, okazało się, że w jednej z piersi znajduje się guz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z nowotworem można sobie poradzić!

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 15:00
– Coraz więcej mówimy o genetyce. Coraz więcej wiemy o tym, że styl życia ma znaczenie, że są nowotwory warunkowane dziedzicznie, ale najistotniejsze są czynniki środowiskowe – podkreśla dr Dorota Kiprian.
rozwiń zwiń