iPhone X. Dlaczego zawodzi funkcja Face ID?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 20:20
Od premiery smartfona iPhone X minęły raptem dwa tygodnie. Urządzenie oferuje wyjątkową funkcjonalność: to identyfikacja użytkownika poprzez skan twarzy.
Audio
  • iPhone X. Dlaczego zawodzi funkcja Face ID? (Trójwymiar/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: hurricanehank/shutterstock.com

Jednak to, co miało być nie do złamania, już zostało rozpracowane. Najpierw hakerzy zrobili to za pomocą taniej, trójwymiarowej maski. A teraz okazuje się, że Face ID jest nieodporne na twarze członków rodziny. To oznacza, że dziecko, brat lub siostra mogą skutecznie dostać się do naszego smartfona. Co zrobi firma Apple?

W audycji także:

  • Dzięki rozwojowi telemedycyny powstało mieszczące się w dłoni urządzenie do przeprowadzania KTG (badania monitorującego stan zdrowia maluszka w brzuchu mamy) we własnym domu. Mówimy, jak urządzenie działa i jakie daje możliwości.
  • Być może wkrótce skończy się wieloletni spór kierowców i policjantów o rzetelność pomiarów prędkości tzw. suszarkami. Obecnie używa się mierników, które nie rejestrują sposobu przeprowadzenia kontroli. Na WAT opracowywany jest laserowy prędkościomierz z funkcją nagrywania wideo, który ma gwarantować rzetelność pomiaru. Do 2020 roku 400 takich urządzeń ma trafić do policji.

***

Tytuł audycji: Trójwymiar
Prowadzi: Kuba Witkowski
Data emisji: 15.11.2017
Godzina emisji: 18.35

mk/ab