Ekipa "Trzech sztuk w Antarktyce" zablokowana przez lód

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 17:25
Zespół wyprawy ostatnie dni spędził na Wyspie Petermanna tuż przy Półwyspie Antarktycznym. Codziennie kilka grup wyrusza z jachtu, by realizować poszczególne cele wyprawy. Jednym z nich jest film dokumentalny.
Audio
  • Ekipa "Trzech sztuk w Antarktyce" zablokowana przez lód (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Góra lodowa w Antarktyce
Góra lodowa w AntarktyceFoto: Bartosz Stróżynski

Na pokładzie jachtu jest dwóch operatorów kamery, w tym Artur Homan, który specjalizuje się w zdjęciach przyrodniczych. Właśnie odwiedził z kamerą jedną z kolonii pingwinów. 

Wyspę Petermanna zamieszkują dwa gatunki pingwinów: pingwiny białobrewe oraz pingwiny Adeli. To najbliżsi sąsiedzi zespołu wyprawy, przynajmniej w tej chwili. Wczoraj jacht miał ruszyć w dalszą drogę, jednak nieoczekiwanie zatoka, w której jest zacumowany, została zablokowana przez górę lodową. Załoga jachtu przy pomocy lin przez cały dzień próbowała przesunąć ją tak, by zrobić przejście i szansę na ucieczkę na pełne morze. Natura pokazuje swoją trudną do przewidzenia naturę.

***

"Trzy sztuki w Antarktyce", czyli "wyprawa do przylądków ludzkiej wrażliwości" to pierwszy w historii artystyczny rejs jachtem żaglowym polskich twórców do Antarktyki oraz transmisja tych wydarzeń na antenie Programu 3 Polskiego Radia. Jej efektem ma być twórczy hołd dla trzech sztuk: filmu, fotografii i muzyki.

O wyprawie w Trójce mówi Paweł Drozd - jego relacje można usłyszeć od poniedziałku do czwartku ok. godz. 17.10.

Więcej informacji na temat wyprawy można znaleźć na stronie http://trzysztuki.polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi:
Robert Kantereit
Autor relacji: Paweł Drozd
Data emisji:
28.02.2017 
Godzina emisji: 17.16

mp/ei

Czytaj także

Trudne chwile ekipy "Trzech sztuk w Antarktyce"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 17:39
Zespół wyprawy "Trzy sztuki w Antarktyce" jest na morzu czwarty dzień. Płynie Cieśniną Drake'a w kierynku Białego Kontynentu i zgodnie z przewidywaniami choroba morska daje się we znaki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzy sztuki w Antarktyce" kontra choroba morska

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 18:29
Załoga jachtu Selma, czyli śmiałkowie biorący udział w wyprawie "Trzy sztuki w Antarktyce" przekroczyli tzw. strefę konwergencji. Oznacza to, że są już faktycznie w Antarktyce. Niestety przyszło im walczyć z chorobą morską.
rozwiń zwiń