Unia Europejska - Turcja. W politycznym tańcu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Unia Europejska - Turcja. W politycznym tańcu
Wizerunek prezydenta Turcji Recepa Tayyipa ErdoğanaFoto: thomas koch/shutterstock.com

W 2005 roku Turcja rozpoczęła negocjacje w sprawie wejścia do Unii Europejskiej. W 2016 doszło tam do przewrotu, który w zamyśle miał odsunąć od władzy Recepa Tayyipa Erdogana. Czy wpłynęło to na pozycję Turcji w rozmowach akcesyjnych?

Posłuchaj

Ernest Zozuń o negocjacjach akcesyjnych Turcji do UE (Z definicji Europa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W efekcie nieudanego puczu do więzień trafiły tysiące osób. Prezydent Erdogan opisał to jako "wyplenianie ze społeczeństwa śmiertelnego wirusa". W Turcji panuje euforia, rocznica nieudanego przewrotu jest hucznie świętowana w całym kraju. Stosunki tego kraju z Unią Europejską nie wyglądają jednak najlepiej.

W 2015 roku Bruksela obiecywała Turcji ułatwienia w negocjacjach akcesyjnych, w tym przede wszystkim ruch bezwizowy. - Teraz rzeczywiście negocjacje wyglądają na zamrożone, ale zamrożone oficjalnie nie są. To jest argument dość dziwny w tych relacjach turecko-europejskich, bo pomimo tego, że Unia i Turcja wielokrotnie straszyły się zerwaniem negocjacji, to obu stronom zależy na utrzymaniu tej współpracy - mówi Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jak podkreśla, największym problemem są w tej chwili ekonomiczne i polityczne kryteria kopenhaskie i umowa emigracyjna.

Mimo wzajemnego obwiniania się obu stron, Wspólnota i Turcja nadal prowadzą negocjacje w sprawie włączenia tej ostatniej w szeregi wspólnoty. Jakie są jednak trudności polityczne i kulturowe, które stoją na przeszkodzie rozmowom? Czy Turcja, mimo pozycji lidera w regionie, ma szanse dołączyć do pozostałych krajów UE? O tym w nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Z definicji Europa
Prowadzący: Ernest Zozuń
Gość: Karol Wasilewski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 18.07.2017
Godzina emisji: 16.51

ml/czaj

Polecane